Lista Aktualności Lista Aktualności

Polska, zobacz więcej –zapraszamy do Lasów Państwowych

Weekend za pół ceny w Lasach Państwowych, to propozycja czterech nadleśnictw katowickiej dyrekcji regionalnej, które przyłączyły się do akacji organizowanej 22-24 listopada w całej Polsce. Jej inicjatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, które od pięciu edycji przy jej organizacji współpracuje z Polską Organizacją Turystyczną. Dzięki akcji można skorzystać z setek atrakcji turystycznych w cenach niższych aż o 50 proc. w stosunku do standardowych ofert, poza tym wyjątkowym terminem.

Pierwsza z propozycji, to nocleg w Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu. W ramach akcji POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ - WEEKEND ZA PÓŁ CENY oferuje pokoje już od 35 zł/os. Warto jednak pamiętać, że cena promocyjna nie obejmuje wyżywienia.

„Leśnik” położony jest u podnóża zbocza Skalica, charakterystycznego, zalesionego szczytu górskiego o wysokości 487 m n.p.m. Skalica wznosi się tuż nad prawym brzegiem Wisły, na wprost wylotu doliny Poniwca. Szczyt stanowi zakończenie południowo-zachodniego ramienia Pasma Równicy. To doskonała baza wypadowa dla amatorów jesiennej pieszej turystyki a Ustroń czy położone po sąsiedzku Wisła czy Szczyrk też przygotowały wiele atrakcji dla tych, którzy preferują bardziej stacjonarne formy wypoczynku.

Nie wszystkie propozycje są tak oczywiste, ale nie mniej ciekawe. Dzięki Nadleśnictwu Kobiór, można odkryć przyrodnicze enklawy Aglomeracji Górnośląskiej.

Zatrzymując się w Kwaterze Myśliwskiej Osowiec, gdzie do dyspozycji gości jest 10 miejsc w cenach od 30 zł za osobę, można poczuć niesamowitą atmosferę lasu nocą, którą trudno z czymkolwiek porównać. Obiekt z pokojami 1-2 osobowymi z łazienkami zbudowano na polanie w centrum – Puszczy Pszczyńskiej ale jednocześnie  w odległości ok. 1 km od drogi szybkiego ruchu DK 1, między Tychami a Pszczyną. Do dyspozycji gości jest kuchnia, sala kominkowa ale także wiata z grillem i miejscem na ognisko a także podobnie jak w Ustroniu parking.

Niemal po sąsiedzku położony jest Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. To nie tylko propozycja dla tych którzy cenią sobie spokój i ciszę, ale są na przykład miłośnikami turystyki industrialnej. Katowice, Zabrze, Tychy czy Świętochłowice ze swoimi atrakcjami przemysłowymi jak Kopalnia Guido, szyby Kopalni Polska czy Muzeum Śląskim są na wyciagnięcie ręki, w odległości nie przekraczającej 30 km trasami szybkiego ruchu.

A jeśli nie góry i nie wizyta w Aglomeracji Śląskiej, to co?

Nadleśnictwo Herby zachęca, by rozsmakować się w pięknie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd – kolebce polskiej kultury, gdzie o zabytki jeszcze z czasów Średniowiecza łatwiej niż gdzie indziej w kraju. To tutaj na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono pierwsze grody obronne, których zadaniem była ochrona szlaków handlowych w państwie piastowskim. W odległości 20 km od siedziby Nadleśnictwa, gdzie znajdują się pokoje gościnne z łazienkami, w cenie 15 zł od osoby za nocleg po zniżce, leży  Częstochowa. Obok Jasnej Góry, która jest nie tylko miejscem kultu ale także atrakcją turystyczną warto zajrzeć do Muzeum Rud Żelaza czy Muzeum Produkcji Zapałek.

Nie do przecenienia będzie także wizyta w Zamku Olsztyn. To tylko 15 km od centrum Częstochowy. To jeden z największych i najbardziej efektownych obiektów obronnych na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski. Choć dziś zamek jest trwała ruiną, to panorama Jury Krakowsko-Częstochowskiej widziana z zamkowego wzgórza niezmiennie od wieków zachwyca…

Na Opolszczyźnie też jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, a zatrzymać się można np. w Nadleśnictwie Prudnik, które oferuje pokój gościnny z dostępem do aneksu kuchennego i łazienki. W pokoju z telewizorem jest łóżko dwuosobowe z przystawką (3 miejsca noclegowe). Cena po zniżce - 45 zł za dobę. Wśród atrakcji z pewnością wycieczka na połażoną zaledwie 10 km od nadleśnictwa - Biskupią Kopę (wędrówki szlakami turystycznymi), a  2 km od kwatery znajduje się klasztor franciszkanów (miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Oprac. Sławomir Cichy