Lista Aktualności Lista Aktualności

Las - mamy szczęście!

Relacja z leśnej lekcji, która zorganizowana została w centrum Katowic przez Fundację Ekologiczną Arka we współpracy z Lasami Państwowymi.

W samo południe, w słoneczną, wiosenną środę 21 maja Fundacja Ekologiczna Arka we współpracy z Lasami Państwowymi zorganizowała w centrum Katowic, na ul. Mariackiej happening pod hasłem „Las – mamy szczęście!".

Wydarzenie było częścią większej, ogólnopolskiej kampanii. Wcześniej instalacja prezentowana była w Warszawie, Poznaniu i Toruniu. W każdym z tych miast, podobnie jak w Katowicach odbywały się niewielkie wydarzenia edukacyjne – nietypowe leśne lekcje w przestrzeni miejskiej. Jak mówi Wojciech Owczarzprezes Arki - Celem lekcji było zachęcenie młodych ludzi do odwiedzin najbliższego lasu, spędzenia tam aktywnie czasu, przedstawienie pozytywnych aspektów gospodarki leśnej,  a także zachęcenie do sadzenia drzew – szczególnie w pobliżu miejsc zamieszkania – w centrach miast, tam gdzie tych drzew najbardziej nam brakuje i najbardziej nam potrzeba

Na szczęście zachęcać do odwiedzin lasu było kogo – w lekcji udział wzięli uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej nr 10, którzy wędrując wzdłuż ścian ośmiokąta z planszami edukacyjnymi dowiadywali się o wielowymiarowym, pozytywnym wpływie lasów na środowisko i społeczeństwo.

Uczniowie i nauczyciele byli również zachęcani do zgłębiania tajemnic lasu także po happeningu.  Marek Bartosz z Leśnictwa Ochojec przedstawiał pomoce naukowe i zapraszał do Leśnej Sali Edukacyjnej przy Nadleśnictwie Katowice. Starszym uczniom proponował przyrodniczo-leśną lekcję w szkole. Oby skorzystali z takiej propozycji!