Lista Aktualności

Białorusini mistrzami świata wśród drwali

Ponad 100 najlepszych zawodników z całego świata, ryk pił mechanicznych, zapach ciętego drewna oraz lecące dookoła wióry - w dniach od 8-11 września w Wiśle odbyły się 32 Mistrzostwa Świata Drwali.

By zdobyć tytuł Mistrza Świata trzeba było zdobyć wysoką punktację w pięciu widowiskowych konkurencjach: ścince drzew, wymianie piły łańcuchowej, przerzynce kombinowanej i przerzynce precyzyjnej oraz okrzesywaniu. Drużyny narodowe walczyły o najwyższe podium w sztafecie drwali oraz w klasyfikacji generalnej. Po trzech dniach sportowej rywalizacji najlepsi okazali się Białorusini. Tytuł Mistrza Świata zdobył Valery Durovich z Białorusi. Drugie miejsce zajął także reprezentant Białorusi, Sergei Shkudrou. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Niemiec, Marco Trabert. Drużynowo zwyciężyli Białorusini przed zespołami Niemiec i Szwajcarii. Najlepszy z Polaków , Tomasz Bilski zajął 26. miejsce.

Zawody cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Dopisała pogoda, nie brakowało atrakcji towarzyszącym zawodom. Wśród stoisk promocyjnych największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska nadleśnictw z Węgierskiej Górki, Siewierza, Wisły, Kobióru i Katowic. Każde z nich przygotowało indywidualną ofertę edukacyjną kierowaną do miłośników przyrody i lasu w każdym wieku.

Mistrzostwa Świata Drwali rozgrywane są co dwa lata, ostatnie, w 2014 r., odbyły się w  szwajcarskich Alpach. Za dwa lata kolejna edycja mistrzostw zostanie rozegrana w Norwegii. Inicjatorem i twórcą regulaminu jest IALC - International Association Logging Championships, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenia Zawodów Drwali.

Organizatorem Mistrzostw Świata Drwali było Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego z Gołuchowa, partnerem strategicznymi PGL LP , a współorganizatorem Miasto Wisła.

Media o Mistrzostwach Świata Drwali Wiła 2016:

Mistrzowskie starcie drwali w Wiśle - Lasy Państwowe

O najlepszego drwala na świecie - telewizja TVT

Najlepsi z najlepszych wśród drwali - telewizja TVT

To zadanie dla prawdziwych twardzieli - TVP3

Mistrzostwa Świata Drwali Wisła 2016 - Drwal (video)

Głos Ziemi Cieszyńskiej - Mistrzowskie cięcia

Eurosport onet.pl

Gazeta Przemysłu Drzewnego - Drwale z Białorusi na podium w Wiśle