Wydawca treści Wydawca treści

Zawody Drwali – Bobrowa 2014

W dniach 5-6 lipca br. w miejscowości Bobrowa na terenie Nadleśnictwa Olesno odbyły się XV Międzynarodowe Zawody Drwali. Patronat nad zawodami objęli między innymi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu, wojewoda opolski, starosta w Oleśnie oraz  wójt gminy Rudniki.  Zgodnie z regulaminem  mistrzostw świata IALC rozegrano 5 konkurencji: ścinka i obalanie drzew, przygotowanie pilarki do pracy z przekładką łańcucha, przerzynka kombinowana kłód, przerzynka kłód na dokładność oraz okrzesywanie.

Wystartowało 40 zawodników z Polski, Słowacji, Francji i Niemiec. Warunki pogodowe sprzyjały rozgrywanym konkurencjom na wolnym powietrzu, co miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i wysoki poziom zawodów.

W pierwszym dniu wszyscy zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością ścinki i obalania drzew w warunkach leśnych. Najlepszym w tej konkurencji okazał się nasz kadrowicz Jacek Stochniałek (Rudniki), który uzyskał 659pkt na 660 możliwych. W drugim dniu zawodów rozegrano pozostałe konkurencje i Pan Jacek liderował aż do ostatniej konkurencji czyli okrzesywania w parach. I wtedy nastąpił wielki pech. Mając do końca jeszcze 5 kołków zerwał się łańcuch i w konsekwencji spadł aż na 15 lokatę w klasyfikacji generalnej.

Końcowa klasyfikacja: 1. Kamil Szarmach (Czersk) – 1566pkt; 2. Roman Szala – (Jełowa) - 1547pkt; 3. Marek Bagrowski (Strzałkowo) – 1544pkt 4. Tomasz Kowol (Radawie) – 1541pkt. Na piątym miejscu uplasował się  najlepszy obcokrajowiec Jaroslav Perveka (Słowacja) – 1531pkt. Na starcie stanęła również kobieta - Julia Królik uzyskując 1034pkt.

W konkursie na najlepszą rzeźbę w drewnie uhonorowano Tomasza Kowola (latarnia morska), Ditricha Hardera z Niemiec (but drwala) oraz Didiera Cognarda z Francji (kielich na sercu).

Puchary i medale ufundowane przez Dyrektora RDLP w Katowicach wręczył w jego imieniu Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno -  Edward Rosół.

Celem zawodów jest promocja profesjonalnych umiejętności pilarzy i metod bezpiecznej pracy…i tak też było w rzeczywistości. Organizatorzy zawodów pomyśleli również o dzieciach i dorosłych, przygotowując dla nich szereg konkursów i zabaw związanych z propagowaniem wiedzy o pracy w lesie. Taka forma integracji zawodników z mieszkańcami gminy Rudniki został  wzorowo oceniona w wystąpieniach zaproszonych gości.

Wojciech Jaroń