Wydawca treści Wydawca treści

Wydarzenia rocznicowe 1980 i 1992 r.

Niedzielę 3 wrzesnia 2023 r. zdominowały dwa wydarzenia. Rocznica Porozumienia Jastrzębskiego oraz doroczna msza w leśnej kaplicy św. Marii Magdaleny w Dobczycach, która ocalała z wielkiej pożogi w 1992 r.
W obu rocznicowych obchodach uczestniczyli Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych a także Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
 
Obchody 43 rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego oraz 35. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, zwanym kościołem „na górce”. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka. Uczestników powitał Roman Brudziński, wieloletni przewodniczący górniczej Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju.
- Dziś, w tym miejscu zgromadziło nas jedno słowo; „Solidarność”. To z jednej strony wszyscy, którzy w tamtych pamiętnych dniach, tygodniach strajkowali i walczyli o niezależne, samorządne związki zawodowe. A tak naprawdę w sercach mieli niepodległą, wolną Rzeczpospolitą. Praworządną, demokratyczną i solidarną – mówił do zebranych pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, premier Mateusz Morawiecki.
 
Bezpośrednio po uroczystościach w Jastrzębiu, delegacja leśników udała się do Goszyc, na styku województw śląskiego i opolskiego na nabożeństwo w kaplicy św. Marii Magdaleny.
Przypomnijmy, że podczas największego pożaru w powojennej historii Lasów Państwowych który strawił wówczas ponad 9 tys. ha lasu w nadleśnictwach: Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn, ogień podchodził pod leśną, drewnianą kaplicę św. Marii Magdaleny (na jej deskach jest wyryta data 1784, ale wzmiankowana jest już w latach 1729), ale zawsze ostatecznie cofał się i jej nie spalił. Kaplica, zdaniem mieszkańców - cudownie ocalała, co potwierdziło jej wyjątkowość.
Pogoda była wyśmienita, wierni na mszę przybywali całymi rodzinami.