Wydawca treści Wydawca treści

Spotkanie czesko-polskie w Nadleśnictwie Kobiór

27 listopada b.r., w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Kobiór odbyło się spotkanie z Czechami.

Spotkanie to było już kolejnym w ramach czesko-polskiej współpracy transgranicznej Interreg V-A 2014-2020. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu w Lipniku nad Becvou, w siedzibie Vojenske Lesy a Statky ČR s.p., w którym wzięli udział przedstawiciele RDLP w Katowicach. W ramach tego spotkania strona polska zapoznała się z planami VLS w zakresie realizacji wspólnego przedsięwzięcia.

Vojenske Lesy a Statky ČR s.p. są przedsiębiorstwem państwowym, założonym w 1989 roku. Jest to organizacja gospodarująca terenami leśnymi w strefach militarnych i na gruntach ważnych dla obronności Republiki Czeskiej. VLS zarządza ok. 125 tys ha gruntów leśnych, które stanowią ok 5% gruntów leśnych w całej Republice Czeskiej.

Partner czeski projektu INTERREG V-A 2014-2020 zaplanował budowę ośrodka konferencyjno - dydaktycznego, a także rewitalizację terenu przy źródłach Odry z budową drobnej infrastruktury turystyczno - edukacyjnej. Ich celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w obszarze przygranicznym.

W trakcie spotkania w Jankowicach zostały przedstawione propozycje polskiej strony. Elementy projektu realizowanego przez polskiego partnera zlokalizowane byłyby w nadleśnictwach Prudnik oraz Rudy Raciborskie. W związku z tym przedstawiciele tychże nadleśnictw zaprezentowali działania na terenie swoich jednostek, które mogłyby stanowić element wspólnie realizowanego projektu. Nie zabrakło także przybliżenia wyzwań jakie stoją przed całą naszą dyrekcją. Co ciekawe okazało się, że nasi sąsiedzi z południa borykają się z podobnymi problemami jak nasi leśnicy. Strony projektu doprecyzowały swoje oczekiwania. Ustalono również, że kolejne spotkanie odbędzie się w lutym i tym razem to polscy leśnicy pojadą do Czech. Przedstawiciel VLS zadeklarował, że widzi szerokie pole do współpracy czesko-polskiej również poza planowanym projektem.

Język czeski i polski mają sporo wspólnego, jednak omawiając tak poważne sprawy nie mogło obejść się bez tłumacza. Tego zadania podjął się zaproszony na spotkanie dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej - pan Wojciech Dominiak. Leśnicy z Nadleśnictwa Prudnik od lat współpracują z Muzeum i współpraca ta układa się wyjątkowo dobrze. Być może zaowocuje ona tym, że Muzeum włączy się w działania, które prudniccy leśnicy podjęliby w ramach projektu INTERREG V-A 2014-2020. Pragniemy tutaj serdecznie podziękować Panu Wojciechowi za nieocenioną pomoc i zaangażowanie w roli tłumacza.

Miejsce, w którym zorganizowano spotkanie robocze tj. Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Kobiór, nie zostało wybrane przypadkowo. Dzięki gościnności i zaangażowaniu załogi Nadleśnictwa, przedstawiciele instytucji Vojenske Lesy a Statky ČR s.p., mieli okazję zapoznać się z realizacją „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”, finansowanego ze środków funduszu leśnego. Nie zabrakło też mieszkańców zagrody pokazowej - po zakończonym spotkaniu goście mogli zobaczyć z bliska nasze żubry, które przyszły się zaprezentować.

Podczas spotkania nie zabrakło także akcentu promującego wśród naszych południowych sąsiadów oraz zaproszonych gości innego z projektów rozwojowych tj. „Zdrowa żywność z Polskich Lasów”, co można zaobserwować w powyższej galerii.