Wydawca treści Wydawca treści

Ojcowie Niepodległości w podwójnym wymiarze

Kilkadziesiąt milionów zł, to wartość pomocy udzielonej przez Lasy Państwowe Ukrainie na przestrzeni ostatniego roku. W piątek, 17 lutego kolejne trzy samochody typu pick-up, wypełnione sprzętem, lekami i żywnością zostały przygotowane do przekazania ukraińskim leśnikom. Dotychczas do walczącej Ukrainy trafiło ich już prawie 100. Pomoc nie przestanie płynąć tak długo, jak długo będzie trwała wojna – zapewnił w Katowicach Dyrektor Generalny Lasów Józef Kubica, podczas uroczystości udostępnienia wystawy plenerowej "Ojcowie Niepodległości" przygotowanej przez IPN.
 
- Z całą pewnością te samochody są na froncie. Dowożone są nimi wszystkie rzeczy potrzebne do walki, przede wszystkim żywność czy medykamenty. Są tam bardzo potrzebne, tym bardziej, że wiemy, iż sprzęt na wojnie nie żyje długo – powiedział uczestniczący w katowickiej uroczystości dyrektor Józef Kubica.
Połączenie uroczystości otwarcia wystawy i przygotowania samochodów do przekazania Ukraińcom, to zamierzone zestawienie.
 
- Warto zwrócić uwagę na spiralę historii. Otwieramy wystawę, dzięki której można śledzić drogę Polski do niepodległości przed 100 laty, a równocześnie jesteśmy świadkami walki o utrzymanie niepodległości za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie – powiedział podczas jej otwarcia Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Wystawa złożona z kilkunastu plansz prezentuje proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości i kształtowania się granic II Rzeczypospolitej aż do 14 marca 1923 r, kiedy Rada Ambasadorów ostatecznie uznała wschodnie granice kraju – stąd wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do dnia setnej rocznicy tego wydarzenia.