Wydawca treści Wydawca treści

Obchody 84. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego

W dniu 17 sierpnia 2023 roku w Katowicach odbyły się obchody 84. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego, zorganizowane przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. 

W uroczystościach uczestniczyły delegacje złożone z przedstawicieli władz regionu, służb mundurowych oraz różnych instytucji z terenu Katowic, które złożyły wieńce na grobie Wojciecha Korfantego znajdującym się na cmentarzu przy ul. Francuskiej 26, a także pod pomnikiem na pl. Sejmu Śląskiego. 

W upamiętnieniu 84. rocznicy śmierci wybitnego śląskiego polityka i męża stanu uczestniczyli również leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, reprezentowani przez Pana Marka Czadera, Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz Pana Huberta Wiśniewskiego, Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej. 

Wojciech Korfanty to jeden z najwybitniejszych polskich polityków okresu międzywojennego, który zapisał się w historii jako najważniejszy przedstawiciel polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. W maju 1921 r. wywołał III powstanie śląskie i został jego dyktatorem, odnosząc sukcesy militarne i polityczne. Obok Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Romana Dmowskiego uznawany jest za jednego z ojców polskiej niepodległości. 

Rok 2023 Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 22 lipca 2022 r. ustanowiono Rokiem Wojciecha Korfantego.