Wydawca treści Wydawca treści

Dzień Krajowej Administracji Skarbowej

We wtorek, 12 września 2023 roku, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach obchodziła Dzień Krajowej Administracji Skarbowej. Wydarzenie zorganizowano w wyjątkowym miejscu - Nikiszowcu, zabytkowej dzielnicy Katowic z początku XX w.

Tegoroczne regionalne obchody Dnia KAS rozpoczęły się w samo południe od Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Anny w Katowicach-Janowie w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.

Następnie na Placu Wolności przed kościołem odbyła się uroczysta zbiórka, w trakcie której zorganizowano uroczysty apel, odegrano „Mazurka Dąbrowskiego” i podniesiono flagę państwową na maszt. Wręczono także odznaczenia, awanse oraz wyróżnienia pracownikom oraz funkcjonariuszom śląskiej KAS.

Obchody zakończono defiladą pododdziałów kompanii honorowej IAS w Katowicach i pododdziału towarzyszącego wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, uczestnicy mogli obejrzeć pokazy na skwerze Zillmanów, przygotowane przez pracowników oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

W regionalnych obchodach Dnia KAS w Katowicach uczestniczyli m. in. przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej województwa śląskiego, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, współpracujących organizacji oraz służb mundurowych. Leśników reprezentował Dyrektor RDLP w Katowicach, Damian Sieber.

Krajowa Administracja Skarbowa funkcjonuje od 1 marca 2017 roku i powstała z połączenia służby celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Wyodrębniona została służba celno-skarbowa, która jest formacją umundurowaną. W województwie śląskim funkcjonuje 37 urzędów skarbowych i 8 urzędów celno-skarbowych. Śląska KAS zatrudnia ponad 6 tysięcy pracowników, funkcjonariuszy oraz cywili.

Warto przypomnieć, że do zadań Krajowej Administracji Skarbowej należy między innymi zwalczanie przestępczości ekonomicznej, akcyzowej i oszustw podatkowych, eliminowanie paliw pochodzących z nielegalnych źródeł czy też monitorowanie przewozu towarów wrażliwych. Pracownicy tej instytucji walczą z przemytem przedmiotów zabytkowych oraz kolekcjonerskich, zajmują się ochroną dziedzictwa narodowego, zabezpieczają mienie i majątki, pochodzące z tak zwanych przestępstw karuzelowych.