Wydawca treści Wydawca treści

Dzięki Lasom Państwowym głuszce i cietrzewie można podziwiać w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie może pochwalić się głuszcami i cietrzewiami, które zwiedzający mogą od 11 stycznia podziwiać przez cały rok, w nowych wolierach wybudowanych w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Sześć ptaków z czerwonej księgi zagrożonych wyginięciem gatunków, trafiło do Chorzowa dzięki współpracy Ogrodu, z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach.

Ptaki zostały użyczone przez Nadleśnictwa Wisła i Spychowo, gdzie od wielu lat leśnicy prowadzą wolierowe hodowle tych gatunków, przywracając kuraki naturze.

- Do Ogrodu trafiły jesienią, ale potrzebowały czas na aklimatyzację. Ponieważ leśnicy starają się, aby w stanie dzikim trafiały do środowiska, starają się nie przyzwyczajać ptaków do obecności człowieka, z pewnością po przetransportowaniu ich do ogrodu były bardzo płochliwe – mówi Damian Sieber, Dyrektor RDLP w Katowicach dodając, że misję Lasów Państwowych można zawrzeć w trzech hasłach: sadzimy, chronimy, udostępniamy.

Głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus) jest największym ptakiem grzebiącym Europy. U samców pióra pokrywające głowę, szyję i kuper są czarne z szarymi podłużnymi cętkami, a na skrzydłach grzbiecie brązowe z białą plamą na ramieniu. Ich cechą charakterystyczną jest ogon - czarny z białymi plamami, długi i zaokrąglony. Samice są mniejsze od samców. Ich ubarwienie jest ciemnobrunatne i płowe imitujące suchą trawę lub liście. W okresie godowym samce wykonują charakterystyczne pieśni godowe tzw. toki –wabią samice wydając odgłosy składające się z czterech fraz. Podczas ostatniej z nich ptak przestaje reagować na bodźce zewnętrzne (głuchnie) – stąd nazwa gatunku.

Cietrzew zwyczajny (Lyrurus tetrix) wielkością zbliżony jest do kury domowej. Samce są czarne z granatowym, metalicznym połyskiem. Ich ogon jest długi, w kształcie liry. Samice są mniejsze od samców. Ich upierzenie jest brunatne z gęstymi rdzawymi paskami. Podobnie jak u głuszców, toki cietrzewi należą do bardzo widowiskowych. W ich czasie samce szybko biegają po ziemi, wydając głośne okrzyki, po których następują długie modulowane odgłosy.