Wydawca treści Wydawca treści

43. rocznica strajku w „Fazosie”

W dniu 21 sierpnia br. w Tarnowskich Górach odbyły się obchody 43. rocznicy pierwszego strajku na Górnym Śląsku, który miał miejsce w tarnogórskim „Fazosie”. 

O godz. 11.00 odprawiono Mszę św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, po której nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą NSZZ „Solidarność” przy dzwonnicy Tarnogórskich Gwarków przez uczestników historycznego protestu, przedstawicieli Solidarności, IPN oraz lokalnych władz. 

W uroczystościach uczestniczyli również leśnicy, reprezentowani przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicę, który w asyście Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych, Marka Czadera złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą NSZZ „Solidarność”. 

21 sierpnia 1980 r. w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych „Fazos” w Tarnowskich Górach wybuchł strajk. Był to pierwszy znaczący, dobrze zorganizowany protest w województwie katowickim, podczas którego uczestnicy solidaryzowali się z protestującymi na Wybrzeżu. 

Strajk w „Fazosie” był pierwszym takim wystąpieniem pracowników śląskich zakładów i rozpoczął falę protestów w całym województwie katowickim. Kolejne wybuchły m. in. w jastrzębskich kopalniach i w Hucie Katowice. Strajk w „Fazosie” stał się również zaczątkiem tworzenia silnych struktur NSZZ „Solidarność” w Tarnowskich Górach.