Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Uczczono pamięć górników z Wujka

Uczczono pamięć górników z Wujka

Chociaż minęło już 40 lat od tragicznych wydarzeń, które w 1981 roku rozegrały się w katowickiej Kopalni Wujek, pamięć o tamtych dniach pozostaje wciąż żywa w pamięci. Obchody rocznicowe rozpoczęła 16 grudnia uroczysta msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie odprawiona w intencji pomordowanych górników.

Tradycyjnie uczestnicy mszy przeszli ulicami pod pomnik poległych górników. W uroczystościach uczestniczył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, obecna była Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, parlamentarzyści samorządowcy mieszkańcy.

- Tamta krew nie poszła na marne, trzeba powiedzieć, patrząc na dzisiejszą Polskę – powiedział w trakcie uroczystości pod pomnikiem prezydent Duda dodając, że, ta rana jest do dzisiaj. Nie zawsze zabliźniona w sercach rodziny, żon i dzieci, które czasem pamiętają ojca, jak przez mgłę.

- Jesteśmy tu, żeby ich wspomnieć tych, którzy polegli za wolną, rzeczywiście niepodległą Polskę. Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić pamięć tamtych poległych bohaterów, aby oddać im szacunek i ich rodzinom – wskazał przemawiając do zebranych.

Lasy Państwowe reprezentował Dyrektor Generalny Józef Kubica. W uroczystościach 40 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek wziął udział ze strony RDLP w Katowicach Dyrektor Damian Sieber i zastępca Dyrektora Hubert Wisniewski a także nadleśniczowie z terenu województw: śląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i Małopolski.

Przypomnijmy, ż 16 grudnia 1981 roku podczas strajku w KWK Wujek przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, doszło do masakry górników. W trakcie pacyfikacji siłami Milicji oraz wojska, Pluton Specjalny ZOMO strzelał ostrą amunicją z broni automatycznej. Zginęło 9 górników a 23 zostało rannych.

Lista zabitych w 1981 roku górników z KWK Wujek: Józef Czekalski (48 lat); Krzysztof Giza (24 lata); Joachim Gnida (28 lat); Ryszard Gzik (35 lat); Bogusław Kopczak (28 lat); Andrzej Pełka (19 lat); Jan Stawisiński (21 lat); Zbigniew Wilk (30 lat); Zenon Zając (22 lata).