Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Dąb papieski, na pamiątkę powstań śląskich rośnie w… Małopolsce

Dąb papieski, na pamiątkę powstań śląskich rośnie w… Małopolsce

Dąb papieski, na pamiątkę powstań śląskich rośnie w… Małopolsce

 

W Sidzinie, w powiecie suskim na terenie RDLP w Krakowie od dzisiaj Dąb Papieski, posadzony na pamiątkę 100 rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Odsłonięto także kamień z pamiątkowymi tablicami, na których znalazły się informacje na temat pochodzenia dębu, ale także powodu posadzenia go właśnie w tym miejscu.

A zatem, jaki  związek ma małopolska wieś Sidzina ze zrywem powstańczym Ślązaków?

Otóż w III Powstaniu Śląskim na pomoc powstańcom przybyli górale. Największa grupa z Zakopanego, ale nie tylko. Jednym z nich był Ignacy Krupa z Sidziny.

Dąb Papieski został pobłogosławiony 27 października 2021 r. przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach do Watykanu. Posadzony w Sidzinie jest wyrazem wdzięczności Górnoślązaków za pomoc.

Uroczyste sadzenie Dębu Papieskiego wraz z instalacją pamiątkowych kamienia i tablic, dostarczeniem na miejsce sadzonki wraz z certyfikatem autentyczności drzewka  - przygotowało Nadleśnbictwo Sucha

Sadzenia dębu zbiegło się z jubileuszem 25-lecia Oddziału Związku Podhalan w Sidzinie zatem miała ona wyjątkowo uroczysty charakter.

W uroczystościach poprzedzonych Mszą św. wzięli udział m.in. minister Michał Wójcik, senator Andrzej Pająk a także Tomasz Pasierbek dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego,. samorządowcy i reprezentacja Związku Podhalan.

Lasy Państwowe reprezentowali: Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Jerzy Mrówka, zastępca dyrektora RDLP w Krakowie, Tadeusz Kosman, nadleśniczy Nadlesnictwa Sucha, Grzegorz Basiura, nadleśniczy Nadleśnictwa Jeleśnia, Wojciech Prochot, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Andrychów a także Tomasz Bartko, nadleśniczy nadleśnictwa Myślenice – gospodarz miejsca.

Podczas wydarzeń 25 września w Sidzinie obecny był sztandar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.