Wydawca treści Wydawca treści

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

       Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Na tym obszarze znajduje się ok. 754 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 634 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna 618 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.

 

      ·         Przeciętna lesistość 30,5%,

·         Przeciętna zasobność drzewostanów na 1ha 245m3,

·         Przeciętny roczny przyrost 3,7m3 /ha,

·         Przeciętny wiek drzewostanów 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

 

 

Udział siedlisk leśnych:

 borowe 56 %

 lasowe 27 %

 górskie 16 %

 olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

 sosna, modrzew 66,4 %

 I klasa 13,5 %

 świerk 6,3 %

 II klasa 17,4 %

 dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

 III klasa 19,8 %

 brzoza 5,7 %

 IV klasa 16,3 %

 buk 7,7 %

 V klasa 13,6 %

 jodła, daglezja 1,6 %

 VI klasa i starsze 7,9 %

 pozostałe 4,1 %

 

   Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w siedemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%.Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

W Raciborzu odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

W Raciborzu odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Delegacja Leśników uczestniczyła w niedzielę 27 lutego w Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz w odsłonięciu Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stanął na skwerze przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Na uroczystość w Raciborzu przybyli przedstawiciele rodzin bohaterów, parlamentarzyści, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta. Odsłonięcie pomnika poprzedziło poranne sympozjum w sali głównej Sądu Rejonowego w Raciborzu, zatytułowane „Poszukiwania i identyfikacja Żołnierzy Wyklętych zmarłych w raciborskim więzieniu i pochowanych na cmentarzu „Jeruzalem” w Raciborzu. W południe w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została Msza św. w intencji Niezłomnych pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, ordynariusza polowego Wojska Polskiego.

-Odsłaniamy niezwykle wyraźny symbol upamiętniający ludzką walkę, bohaterstwo, niezłomną postawę w obronie suwerenności ojczyzny i obiecujemy, że nadal będziemy poszukiwać kolejnych żołnierzy, by oddać im należną pamięć – mówił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Chcemy też z imienia i nazwiska upamiętnić tych, których nadal szukamy, bo identyfikacja wciąż trwa. Ludzie oddani swojej ojczyźnie w sposób niezłomny jej bronili. To miejsce, w którym jesteśmy i pomnik, który odsłaniamy, będzie przypominał każdemu z nas, że wielkie wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna, za które ginęli żołnierze, są wciąż aktualne. Krew przelana przez Wyklętych, ich niezłomność i śmierć nie poszły na marne. Są i zawsze będą dla nas wieczną inspiracją – dodał.

Ze względu na sytuację panującą na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda nie mógł być obecny na uroczystości odsłonięcia pomnika, jednak przesłał list, który odczytał generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Niedzielne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył koncert w Raciborskim Centrum Kultury. Chór i orkiestra Filharmonii Śląskiej oraz soliści wykonali Requiem  Mozarta i Muzykę Aniołów A. Wesołowskiego.

Na czele leśnej delegacji, która złozyła wieńce i kwiaty pod pomnikiem, stał Dyrektor Generalny Józef Kubica, któremu towarzyszył Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W uroczystościach uczestniczył poczet ze sztandarem RDLP w Katowicach.