Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty terenowe – „Hodowla lasu a gospodarka łowiecka – pogodzić ogień z wodą”

W bieżącym roku Wydział Gospodarowania Ekosystemami, Zespół Ochrony Lasu oraz Nadleśnictwa Kluczbork i Koszęcin zorganizowały cykl szkoleń w formie warsztatów terenowych dla leśniczych oraz kadry inżynieryjno – technicznej pt. „Hodowla lasu a gospodarka łowiecka – pogodzić ogień z wodą”.

        Celem warsztatów jest stosowanie półnaturalnych i naturalnych metod odnowienia lasu, które mają ograniczyć koszty oraz podnieść jakość przyszłych drzewostanów przy obecnie wysokich stanach populacyjnych jeleniowatych.

        W pierwszych turach warsztatów uczestniczyli zastępcy nadleśniczych oraz inżynierowie nadzoru, w sumie w miesiącu czerwcu w warsztatach wzięło udział 105 osób. Aktualnie szkoleni są leśniczowie (510 osób) oraz specjaliści prowadzący hodowlę lasu w nadleśnictwach.

      Warsztaty odbywają się na terenie Nadleśnictw Kluczbork i Koszęcin. Uczestnicy warsztatów w trakcie objazdu terenowego zapoznają się z kompleksowym prowadzeniem i ochroną odnowień naturalnych oraz sztucznych, w korelacji z właściwie prowadzoną gospodarką łowiecką i łąkowo-rolną. Przedstawione są możliwości wykorzystania odnowienia naturalnego oraz sposoby odnowienia powierzchni siewem, w tym metodą Sobańskiego, stosowane metody zabezpieczenia upraw i młodników przed zwierzyną – przykłady wykorzystania CP/TW jako cięcia zgryzowe, jesienny wysiew żyta na przelegujących zrębach mający na celu wzbogacenie bazy żerowej, wprowadzanie drzewek owocowych, zagospodarowanie pasów zaporowych, rysakowaniem rozgradzanych młodników, a także prowadzoną gospodarką łąkowo-rolną.

       Szkolenia wśród leśniczych cieszą się dużym uznaniem, a przedstawiane zagadnienia skłaniają uczestników do konstruktywnych uwag i przemyśleń.

Tekst oraz zdjęcia: Maria Łabno