Asset Publisher Asset Publisher

Nowa kancelaria Leśnictwa Wołczyn

W dniu 4 grudnia br. w Wierzbicy Górnej na terenie Nadleśnictwa Namysłów otwarto nową kancelarię Leśnictwa Wołczyn. Uroczystości przeprowadzone zostały zgodnie z obowiązującym od 12 lipca br. Ceremoniałem Lasów Państwowych, zatwierdzonym przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicę w ramach obchodów 100-lecia istnienia Lasów Państwowych. 

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym m. in. Lesław Czernik, Wicestarosta powiatu kluczborskiego, Leszek Wiącek, Burmistrz miasta Wołczyn, Mariusz Droś, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kluczborku, Franciszek Kiepura, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kluczbork, a także załoga Nadleśnictwa Namysłów i miejscowi emerytowani leśnicy: Stanisław Warzecha, Zdzisław Pietkun oraz Ireneusz Bubel. Wsparcia duchowego udzielili ks. Maciej Grochota, Proboszcz Parafii pw. św. Jacka w Wierzbicy Górnej oraz o. Tomasz Grabiec, Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wołczynie. 


RDLP w Katowicach reprezentował Dyrektor Damian Sieber, który podczas uroczystości podkreślił potrzebę budowy nowoczesnych kancelarii w technologii drewnianej, w których warunki pracy są na miarę XXI wieku.

- Otwarcie nowej kancelarii w czasie obchodów 100-lecia Lasów Państwowych, to wyjątkowe wydarzenie, które będziemy pamiętać na długo. To druga kancelaria w Nadleśnictwie Namysłów oddana jako budynek wolnostojący, który będzie służył zarówno leśnikom, jak i lokalnej społeczności. Patrząc przez pryzmat historii 100-lecia instytucji jaką są Lasy Państwowe wybiegamy także w przyszłość. Nie tylko nawiązujemy do tradycji, honoru, patriotyzmu poprzez wszystkie nasze działania, ale przede wszystkim spoglądamy w przyszłość i widzimy, że model leśnictwa musi zmierzać w kierunku budowy kancelarii wolnostojących. Wchodzimy w XXI wiek po to, by nasi pracownicy pracowali w wygodnych warunkach biurowych, nowoczesnych na miarę XXI wieku, przy okazji wykorzystując najbardziej ekologiczny, odnawialny i wartościowy surowiec jakim jest drewno - zaznaczył Dyrektor Damian Sieber w trakcie swojego przemówienia. 

Budowę nowej kancelarii rozpoczęto na początku 2023 roku, a prace zakończyły się 30 września. Obiekt o powierzchni użytkowej 62,71 m2 powstał w technologii tradycyjnej udoskonalonej z maksymalnym wykorzystaniem elementów drewnianych. Budynek ma niezbędną infrastrukturę towarzyszącą, która zapewnia komfortowe korzystanie z nowoczesnego biura zarówno przez pracowników, jak i mieszkańców. 

Oficjalnego otwarcia kancelarii i przecięcia wstęgi dokonał Damian Sieber, Dyrektor RDLP w Katowicach, w asyście Pawła Baka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Namysłów. 

Po otwarciu kancelarii Leśnictwa Wołczyn, uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do ośrodka edukacyjno-ekologicznego na Młyńskich Stawach, w którym wygłoszono prezentacje na temat charakterystyki Nadleśnictwa Namysłów w aspekcie historii i bieżącej działalności leśników. Referaty wygłosili Piotr Oleszek, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Namysłów i Tomasz Herman, Starszy specjalista SL. 

W ramach podsumowania uroczystości Dyrektor Damian Sieber przedstawił zgromadzonym kulisy opracowania nowych symboli leśnika z okazji 100-lecia Lasów Państwowych: Ceremoniału Lasów Państwowych, nowego wzoru munduru leśnika oraz Kordelasa Leśnika Polskiego, nawiązującego do Rozporządzenia Rady Ministrów „O umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonarjuszów administracji lasów państwowych” z 1 marca 1930 roku.