Asset Publisher Asset Publisher

Niezapowiedziany gość w paśniku

Dzikie zwierzęta najlepiej podglądać w pobliżu miejsc żerowania. Zimą karmowiska dla zwierzyny odwiedzają niezwykli goście.

W miejscach dokarmiania zwierzyny leśnicy często instalują fotopułapki - kamery z czujnikami ruchu, pracujące również w trybie nocnym. Dzięki nim wiadomo jakie zwierzęta korzystają z leśnej jadłodajni. Najczęstszym gościem paśników bywają sarny oraz jelenie, jednak tym razem fotopułpka w Nadleśnictwie Węgierska Górka (leśnictwo Morońka) zarejestrowała wyjątkowego gościa. Ryś najprawdopodobniej postanowił zapolować na mniejszych amatorów leśnej stołówki - gryzonie lub zające. Niewykluczone także, że miał apetyt na sarny.

Ryś jest największym przedstawicielem dzikiego kota w Europie. Długość jego ciała osiąga nawet ok. 100 – 150 cm (najczęściej do 130 cm) a wysokość w kłębie ok. 50 – 75 cm. Dorosłe osobniki ważą od 16 do 34 kg. Rysia rozpoznamy po charakterystycznych stojących uszach zakończonych pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które skupiają fale dźwiękowe, doprowadzając je do uszu zwierzęcia tak, że ten lepiej słyszy, szczególnie szeleszczące w ściółce gryzonie. Ryś jest samotnikiem. Ryś jest samotnikiem. Samiec przebywa z innymi przedstawicielami swojego gatunku, samicą i młodymi jedynie w czasie rui i krótko podczas wychowania potomstwa. Preferują one duże, zwarte, wielogatunkowe kompleksy leśne. Granice jego terytorium zależą od ilości pokarmu, a w przypadku samców także od obecności samic.

Ryś jest w polskich lasach wciąż bardzo rzadki. To gatunek ściśle chroniony, wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt". Według różnych źródeł w Polsce populacja tych dużych drapieżników szacowana jest na około 200 osobników, na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka zaobserwowano ich osiem. Dzięki staraniom leśników i ekologów rysie powracają do naszych lasów, czego najlepszym dowodem jest kadr z leśnej fotopułapki.