Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Tą indywidualną formą ochrony przyrody obejmowane są przede wszystkim wyróżniające się sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe i jaskinie.

W granicach tut. Dyrekcji za pomniki przyrody jak dotąd uznano 670 obiektów, wśród których przeważają stare drzewa (626), głazy narzutowe (12 sztuk), będące reliktami epoki glacjalnej oraz skałki i jaskinie (24 sztuki). 

Do najstarszych i najokazalszych drzew pomnikowych należą dęby szypułkowe, cisy pospolite i lipy szerokolistne, np. dąb szypułkowy o obwodzie pnia 710 cm rosnący na terenie rezerwatu „Łężczok” w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, sosna wejmutka o obwodzie pnia 521 cm w Nadleśnictwie Kup, grab zwyczajny o obwodzie pnia 402 cm w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie oraz cis pospolity o obwodzie pnia 214 cm w Nadleśnictwie Świerklaniec.

Obok pojedynczych drzew (545 sztuk) za pomniki przyrody uznane zostały również ich skupiska w formie alei (11 obiektów), np. Aleja Husarii w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, a także w formie grup lub kęp (70 obiektów).

Na terenie nadleśnictw RDLP w Katowicach ustanowiono 8 pomników powierzchniowych. Wśród nich stanowiska różanecznika katawbijskiego w Nadleśnictwie Herby i Nadleśnictwie Lubliniec.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Współpraca polskich i słowackich leśników

Współpraca polskich i słowackich leśników

Dyrektorzy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Słowackich podpisali 20 lipca 2022 r. w Bielsku-Białej porozumienie o nawiązaniu współpracy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Polska – Słowacja 2021 – 2027. To pierwszy krok do wspólnego pozyskania środków m.in. na renowacje ważnych obiektów architektury drewnianej leżących po obu stronach granicy.

Stronę polską reprezentowali: Józef Kubica Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach - Damian Sieber. Po stronie słowackiej dokumenty parafował Jan Marhefka, dyrektor  Generalnej Dyrekcji Lasów Republiki Słowacji.

Goście zwiedzili leśniczówkę w Lipniku, która jest jednym z pierwszych obiektów, który ma zostać odrestaurowany.

- Bardzo się cieszę, że projekty takie jak INTERREG pozwalają chronić nasze dziedzictwo, restaurować obiekty historyczne i przeznaczać je do dalszego użytkowania dla społeczeństwa. To wielka sprawa dla nas, dla Lasów Państwowych, aby ten obiekt jakim jest leśniczówka w Lipniku powstała według projektu austriackiego architekta Emanuela Rosta w 1884 r. została odrestaurowana i w niedługim czasie ponownie biła blaskiem 0jak w dniu jej oddania do użytku – powiedział dyrektor Józef Kubica..

Remont leśniczówki w Lipniku jest jednak tylko jednym z elementów planowanego przedsięwzięcia. Ideą nadrzędną planowanego projektu jest połączenie obiektu lipnickiej leśniczówki i podobnego obiektu na terenie lasów słowackich, wspólnym szlakiem architektury drewnianej, zarówno tej historycznej jak i tej współczesnej, sakralnej oraz świeckiej.

- To przedsięwzięcie jest idealnym przykładem do promowania drewna, jako w pełni odnawialnego, a jednocześnie mającego wiele zalet praktycznych, surowca budowlanego, spełniającego warunki zrównoważonego rozwoju i życia w zgodzie z naturą. Drewna, które zarówno dla Słowaków jak i Polaków jest wielkim bogactwem, ale również wielkim zobowiązaniem, do prowadzenia zrównoważonej, zgodnej z naturą gospodarki leśnej, którą przy tej okazji również chcemy wspólnie promować -  dodaje Jan Marhefka, dyrektor słowackich Lasów.

Niezależnie od działania związanego z podpisaniem polsko-słowackiej umowy, na zlecenie Nadleśnictwa Bielsko został wykonany projekt konserwatorski renowacji „Starej leśniczówki”, poprzedzony wnikliwymi studiami i inwentaryzacją konserwatorską jej stanu. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji budowlanej a także jak twierdzi nadleśnictwo dołoży wszelkich starań, aby w momencie ogłoszenia naboru wniosków do programu INTERREG, dokumentacja wykonawcza dla renowacji była gotowa do przedstawienia komisji konkursowej.