Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje zarząd nad 750 tysiącami hektarów.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje zarząd nad 750 tysiącami hektarów lasu na terenie województw: śląskiego, opolskiego oraz częściowo małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i fragmentarycznie dolnośląskiego. Na obszarze dyrekcji znajduje się 35 miast powyżej 50 000 mieszkańców, 55 powiatów i 274 gminy.

Powierzchnie leśne wchodzące w skład RDLP w Katowicach znajdują się w kilku regionach geograficznych, m. in. na Wyżynie Śląskiej, w Beskidzie Śląskim, Małym i Żywieckim, na Pogórzu Cieszyńskim, Pogórzu Śląskim, w Kotlinie Oświęcimsko-Raciborskiej, na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej i Nizinie Śląskiej.

Lasy  położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych. Rosną tu lasy zarówno niżowe, jak i wyżynne oraz górskie. Przeważają siedliska borów mieszanych i lasów mieszanych. 

W skład RDLP w Katowicach wchodzi 38 nadleśnictw oraz 2 gospodarstwa rybackie (Gospodarstwo Rybackie w Krogulnej i Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie). 

RDLP w Katowicach to region największych kontrastów w przyrodzie. Jest tu Górny Śląsk, wciąż zwyczajowo, choć już niesprawiedliwie nazywany "czarnym", jest też malownicza kraina Jury Krakowsko-Częstochowskiej z urokliwymi skałkami wapiennymi i ruinami zamków. W zasięgu znajduje się również Śląsk Opolski, gdzie w największym stopniu przetrwały ślady dawnych puszcz i kniei, są wreszcie pełne uroku i przyjazne dla wędrowców Beskidy - góry stanowiące miejsce wypoczynku mieszkańców górnośląskiej aglomeracji. Natomiast w dzikich partiach Beskidu Żywieckiego można się spotkać oko w oko z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem czy głuszcem. 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Mała RETENCJA NIZINNA - MRN2

Mała RETENCJA NIZINNA - MRN2

 

„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”

Planowany okres realizacji: 2016-2022 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych. Podejmowane działania będą ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary.

Cel główny projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację kompleksowych działań polegających na zabezpieczeniu lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Obejmą one rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych.

Cele uzupełniające:

  • odbudowa cennych ekosystemów naturalnych, a tym samym pozytywny wpływ na ochronę różnorodności biologicznej;
  • ocena skutków przyrodniczych wykonywanych zadań realizowana poprzez prowadzenie monitoringu porealizacyjnego wybranych zadań adaptacyjnych. 

W ramach projektu będą realizowane inwestycje związane z:

  • budową, przebudową, odbudową i poprawą funkcjonowania zbiorników małej retencji, wraz z niezbędną infrastrukturą umożliwiającą czerpanie wody do celów przeciwpożarowych przez jednostki PSP;
  • budową, przebudową, odbudową i poprawą funkcjonowania małych urządzeń piętrzących w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych oraz ochrony gleb torfowych;
  • adaptacją istniejących systemów melioracyjnych do pełnienia funkcji retencyjnych z zachowaniem drożności cieku dla ryb;
  • zabezpieczeniem obiektów infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej, związanej z gwałtownymi opadami;
  • przebudową i rozbiórką obiektów hydrotechnicznych niedostosowanych do wód wezbraniowych (mostów, przepustów, brodów).

Projekt wykorzystuje kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne. Planowane są w większości małe obiekty/budowle o prostej konstrukcji budowane z zastosowaniem materiałów naturalnych. Wybierane technologie mają być przyjazne dla naturalnego środowiska przyrodniczego.

Bezpośrednim efektem realizacji projektu będzie zretencjonowanie 2,1 mln m³ wody.


Wartość projektu:

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 234 670 000,00 zł

Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 170 000 000,00 zł

Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 144 500 000,00 zł

 

Planowane efekty

Najistotniejszym rezultatem będzie ilość zretencjonowanej wody oraz liczba wykonanych obiektów retencyjnych i kompleksowych zadań.

 

WSKAŹNIKI

  • Wskaźnik rezultatu bezpośredniego (wskaźnik strategiczny):

objętość retencjonowanej wody: 2,1 mln m³

  • Wskaźnik produktu:

pojemność obiektów małej retencji: 3,3 mln m³

  • Wskaźnik produktu:

liczba obiektów piętrzących wodę lub spowalniających jej odpływ: 1 181 szt.

 

Zasięg realizacji projektu na terenie RDLP w Katowicach

Mapa 1. Nadleśnictwa realizujące projekt z ramienia RDLP w Katowicach