Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Z Katowic bije dobro na cały świat

Z Katowic bije dobro na cały świat

Ponad 60 tysięcy książek zebrała Fundacja Onkologiczna „Rakiety” w ramach świątecznej akcji zbiórkowej. Pierwsze z nich trafiły już do pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach pozostałe zostaną przekazane pacjentom oddziałów onkologicznych w Katowicach, Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i szpitali grupy NU-MED w Elblągu, Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim oraz na oddziały dziecięce.

Finał zbiórki odbył się 15 grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podczas którego udekorowano ponad 10. metrową choinkę.

Akcja Fundacji Onkologicznej „Rakiety” jest dowodem na to, jak ważne dla pacjentów będących w procesie leczenia są takie jednoczące i wspierające inicjatywy.

Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, która włączona została do grona partnerów akcji reprezentował Jurand Irlik, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. Leśnicy w ramach uczestnictwa w akcji przekazali 10 małych choinek w doniczkach, 10 książek z dedykacjami od Damiana Siebera, p.o. Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Katowicach oraz szyszki, korę i mech, które posłużyły wolontariuszom do wykonania upominków świątecznych dla pacjentów chorych onkologicznie, m.in. lasów w słoikach.