Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

41 Rocznica Porozumień Jastrzębskich

41 Rocznica Porozumień Jastrzębskich

W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody związane z 41.rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Rozpoczęły się od nabożeństwa o godz. 9.00 odprawionego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Przed godz. 11 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Przemawiając pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego Premier Mateusz Morawiecki, zwrócił uwagę, że kiedy w lipcu 1980 roku najpierw w Świdniku, potem w Lublinie wybuchły strajki, wydawało się, że będzie to kolejny krótki protest zgaszony przez komunistów. - Ale wkrótce potem ten ogień nadziei rozpalony na Lubelszczyźnie przeniósł się na wybrzeże i całe wybrzeże zastrajkowało - mówił. Porozumienie Jastrzębskie było trzecim podpisanym w ramach Porozumień Sierpniowych. Pierwsze było w Szczecinie (30 sierpnia), drugie w Gdańsku (31 sierpnia), trzecie w Jastrzębiu-Zdroju (3 września), a czwarte i ostatnie w Dąbrowie Górniczej (11 września). W uroczystością Lasy Państwowe reprezentowali Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Sławomir Cichy