Wydawca treści Wydawca treści

Pozyskanie drewna

Gospodarkę leśną w Lasach Państwowych z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu prowadzi się w oparciu o plany urządzenia gospodarstwa leśnego. W planach urządzeniowych określono między innymi zasady zagospodarowania lasu oraz etat cięć, czyli ilość drewna, jaką można i należy pozyskać bez zakłócenia zasady trwałości lasu.

Pozyskanie drewna odbywa się w ramach użytkowania głównego lasu i obejmuje użytkowanie rębne i przedrębne. Pozyskuje się drewno przy pomocy cięć odnowieniowych, pielęgnacyjnych i sanitarnych, zgodnie z potrzebami hodowlanymi i ochronnymi drzewostanów. Użytkowanie rębne realizowane w ramach cięć odnowieniowych ma na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew. Użytkowanie przedrębne obejmuje drzewostany młodszych klas wieku, które wymagają cięć pielęgnacyjnych dla zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej. W wyniku tych cięć poprawia się także zdrowotność drzewostanów.

W ostatnich latach na terenie RDLP w Katowicach miały miejsce niszczycielskie huragany. Szkody, jakie wyrządziły silne wiatry w znacznym stopniu pogorszyły sytuację sanitarną drzewostanów w wielu nadleśnictwach. Także niestabilny stan sanitarny świerczyn górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz intensywnie wydzielający się posusz sosnowy na terenie Opolszczyzny znacząco pogorszyły kondycję drzewostanów. Takie sytuacje zawsze dodatkowo komplikują prace z zakresu pozyskania i zmuszają nadleśnictwa do intensywniejszych cięć w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu, zakłócając jednocześnie normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat.

 

Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny
Przy planowaniu cięć uwzględnia się przede wszystkim aktualny stan lasu.

W roku 2023 w ramach cięć sanitarnych i przygodnych, pozyskano posusz, złomy i wywroty w ilości 523,1 tys. m3 grubizny, co stanowi 20 % całej pozyskanej grubizny w RDLP w Katowicach.

 

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXVI Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

XXVI Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

 

Ponad 6 tys. leśników przybyło na Jasna Górę, uczestnicząc w XXVI pielgrzymce, której tegorocznym hasłem jest: Zawierzamy Maryi Rodzinę polskich leśników.

Listy do uczestników pielgrzymki wystosowali Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki ale także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że pielgrzymka, jest ważnym wydarzeniem, podjętym z potrzeby serca i z poczucia odpowiedzialności za stan polskiego środowiska naturalnego. To spotkanie jest także okazją do jeszcze mocniejszego zacieśnienia więzi między ludźmi, którzy tak wiele czynią dla polskiej teraźniejszości i przyszłości.

- Chciałbym podziękować polskim leśnikom oraz innym tu obecnym środowiskom za Państwa zaangażowanie w pracę, za bogatą wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm, które pozwalają na optymalne wykorzystanie naszych zasobów naturalnych dla dobra społeczeństwa. Łączę się z Państwem w przekonaniu, że zrównoważona gospodarka leśna jest warunkiem zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza obecnie, gdy dotykają nas wyzwania związane z ochroną klimatu oraz kryzysem gospodarczym – napisał w liście prezydent.

Wiceminister Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa zwrócił uwagę, że leśnicy potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę, jako środowisko liczące 26 tysięcy osób

- To jest duża grupa zaangażowana bardzo mocno w sprawy polskiej przyrody i zaangażowana również, także historycznie, w świadectwo wiary – mówił do zebranych Siarka.

Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w swoim wystąpieniu do leśników przypomniał, że wbrew propagandzie szerzonej przez oponentów, Lasy Państwowe nie eksportują drewna, produkują go na rynek krajowy. Wciąż, mimo wzrostu cen na surowce energetyczne, dostępne jest tanie drewno opałowe.

- Gdybyśmy je sprzedawali na aukcjach, licząc na ceny rynkowe, z pewnością przychód byłby 2-3 krotnie wyższy. Jednak zdajemy sobie sprawę, jakie są potrzeby i możliwości mieszkańców – mówił.

Mszę św. była koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Lityńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, z udziałem regionalnych duszpasterzy. Homilię wygłosi Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel, Biskup Toruński, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Podczas Krajowej Narady Leśników, która odbyła się po uroczystościach na Jasnej Górze, decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wręczono Złote Kordelasy Leśnika Polskiego.

Otrzymali je Abp. Józef Kupny, Metropolita Wrocławski oraz Bp. Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa.

To najwyższe odznaczenie, jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Kordelas nadany jest także osobom i instytucjom spoza struktur Lasów Państwowych, które poprzez swoją działalność wspierają idee polskiego leśnictwa.