Wydawca treści Wydawca treści

Pozyskanie drewna

Gospodarkę leśną w Lasach Państwowych z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu prowadzi się w oparciu o plany urządzenia gospodarstwa leśnego. W planach urządzeniowych określono między innymi zasady zagospodarowania lasu oraz etat cięć, czyli ilość drewna, jaką można i należy pozyskać bez zakłócenia zasady trwałości lasu.

Pozyskanie drewna odbywa się w ramach użytkowania głównego lasu i obejmuje użytkowanie rębne i przedrębne. Pozyskuje się drewno przy pomocy cięć odnowieniowych, pielęgnacyjnych i sanitarnych, zgodnie z potrzebami hodowlanymi i ochronnymi drzewostanów. Użytkowanie rębne realizowane w ramach cięć odnowieniowych ma na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew. Użytkowanie przedrębne obejmuje drzewostany młodszych klas wieku, które wymagają cięć pielęgnacyjnych dla zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej. W wyniku tych cięć poprawia się także zdrowotność drzewostanów.

W ostatnich latach na terenie RDLP w Katowicach miały miejsce niszczycielskie huragany. Szkody, jakie wyrządziły silne wiatry w znacznym stopniu pogorszyły sytuację sanitarną drzewostanów w wielu nadleśnictwach. Także niestabilny stan sanitarny świerczyn górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz intensywnie wydzielający się posusz sosnowy na terenie Opolszczyzny znacząco pogorszyły kondycję drzewostanów. Takie sytuacje zawsze dodatkowo komplikują prace z zakresu pozyskania i zmuszają nadleśnictwa do intensywniejszych cięć w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu, zakłócając jednocześnie normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat.

 

Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny
Przy planowaniu cięć uwzględnia się przede wszystkim aktualny stan lasu.

W roku 2023 w ramach cięć sanitarnych i przygodnych, pozyskano posusz, złomy i wywroty w ilości 523,1 tys. m3 grubizny, co stanowi 20 % całej pozyskanej grubizny w RDLP w Katowicach.

 

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XII Edycja Konkursu Obiektywnie Śląskie 2021 „Śląsk bez maski”

XII Edycja Konkursu Obiektywnie Śląskie 2021 „Śląsk bez maski”

1 lipca ruszyła 12 już edycja konkursu fotograficznego – filmowego Obiektywnie Śląskie. W tym roku mija ponad 10 lat, od kiedy w charakterze sponsora występuje Nasza Dyrekcja. Myślą przewodnią konkursu jest przedstawienie w obiektywie subiektywnego i nietuzinkowego obszaru Śląska. W konkursie można odnieść się do: śląskiej kultury, tradycji, wartości a także elementów nowoczesnego obrazu regionu. To nie jest tylko i wyłącznie konkurs, ale również wystawa fotograficzna, która następnie będzie prezentowana przez cały rok. Tematem przewodnim konkursu jest: „Śląsk bez maski”, który może zostać zinterpretowany w sposób dowolny, pomimo tego że nawiązuje on do sytuacji pandemicznej. Uczestnicy dla wyrażenia tematu tradycyjnie mogą posłużyć się: fotoreportażem, krótkim filmem (max. 2 min) oraz fotokastem (max. 2 min). Prace można nadsyłać od 1 lipca do 15 września 2021. Finał konkursu będzie miał miejsce 22 października w katowickim NOSPR-rze. Najlepsze prace tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, wybiorą osobowości świata kultury: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan oraz Jacek Joostberens. Wszystkie prace będą zamieszczane na stronie projektu: www.obiektywnieslaskie.pl, poprzez którą można głosować na swoje ulubione prezentacje i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności. W ramach tradycyjnej już współpracy w organizacji wydarzenia, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach sponsoruje vouchery na dwudniowy pobyt w nadleśnictwach: Siewierz, Kobiór, Ujsoły, Ustroń i Chrzanów, dla 5 laureatów konkursu wraz z osobami towarzyszącymi. Czas realizacji voucherów został znacznie wydłużony ze względu na okoliczności związane z pandemią COVID-19.