Wydawca treści Wydawca treści

Pozyskanie drewna

Gospodarkę leśną w Lasach Państwowych z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu prowadzi się w oparciu o plany urządzenia gospodarstwa leśnego. W planach urządzeniowych określono między innymi zasady zagospodarowania lasu oraz etat cięć, czyli ilość drewna, jaką można i należy pozyskać bez zakłócenia zasady trwałości lasu.

Pozyskanie drewna odbywa się w ramach użytkowania głównego lasu i obejmuje użytkowanie rębne i przedrębne. Pozyskuje się drewno przy pomocy cięć odnowieniowych, pielęgnacyjnych i sanitarnych, zgodnie z potrzebami hodowlanymi i ochronnymi drzewostanów. Użytkowanie rębne realizowane w ramach cięć odnowieniowych ma na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew. Użytkowanie przedrębne obejmuje drzewostany młodszych klas wieku, które wymagają cięć pielęgnacyjnych dla zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej. W wyniku tych cięć poprawia się także zdrowotność drzewostanów.

W ostatnich latach na terenie RDLP w Katowicach miały miejsce niszczycielskie huragany. Szkody, jakie wyrządziły silne wiatry w znacznym stopniu pogorszyły sytuację sanitarną drzewostanów w wielu nadleśnictwach. Także niestabilny stan sanitarny świerczyn górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz intensywnie wydzielający się posusz sosnowy na terenie Opolszczyzny znacząco pogorszyły kondycję drzewostanów. Takie sytuacje zawsze dodatkowo komplikują prace z zakresu pozyskania i zmuszają nadleśnictwa do intensywniejszych cięć w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu, zakłócając jednocześnie normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat.

 

Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny
Przy planowaniu cięć uwzględnia się przede wszystkim aktualny stan lasu.

W roku 2023 w ramach cięć sanitarnych i przygodnych, pozyskano posusz, złomy i wywroty w ilości 523,1 tys. m3 grubizny, co stanowi 20 % całej pozyskanej grubizny w RDLP w Katowicach.

 

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pinokio - Premiera musicalu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie z lasem w tle

Pinokio - Premiera musicalu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie z lasem w tle

Premiera Pinokia 22 września w Teatrze Rozrywki była okazją do pokazania, jak las i drewno są ważne w życiu ludzi i jak trudno zastapić ten ekologiczny, odnawialny surowiec innym materiałem.

Pinokio jest drewnianą marionetką ale dzięki miłości, staje się człowiekiem. Całość zaprezentowano na deskach (drewnianych które wcześniej były lasem) Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Na premierze  czekały na gości drewniane breloczki a przy wyjściu każdy otrzymał sadzonkę drzewa do zasadzenia. Tak więc każdy z obecnych mw skali mikro może być jak leśnik, wyhodować drzewo, z którego być może kiedyś ktoś stworzy nowego Pinokia.

Pinokio La Grande musical, to pierwszy włoski musical, jaki zagościł na polskich scenach.

Reżyseria Magdalena Piekorz, polskie słowa piosenek Aleksandra Gajewska, dialogi Jolanta Król - realizacja Teatr Rozrywki w Chorzowie - współpraca leśna przy premierze Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Katowice.