Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uczczono pamięć górników z Wujka

Uczczono pamięć górników z Wujka

Chociaż minęło już 40 lat od tragicznych wydarzeń, które w 1981 roku rozegrały się w katowickiej Kopalni Wujek, pamięć o tamtych dniach pozostaje wciąż żywa w pamięci. Obchody rocznicowe rozpoczęła 16 grudnia uroczysta msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie odprawiona w intencji pomordowanych górników.

Tradycyjnie uczestnicy mszy przeszli ulicami pod pomnik poległych górników. W uroczystościach uczestniczył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, obecna była Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, parlamentarzyści samorządowcy mieszkańcy.

- Tamta krew nie poszła na marne, trzeba powiedzieć, patrząc na dzisiejszą Polskę – powiedział w trakcie uroczystości pod pomnikiem prezydent Duda dodając, że, ta rana jest do dzisiaj. Nie zawsze zabliźniona w sercach rodziny, żon i dzieci, które czasem pamiętają ojca, jak przez mgłę.

- Jesteśmy tu, żeby ich wspomnieć tych, którzy polegli za wolną, rzeczywiście niepodległą Polskę. Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić pamięć tamtych poległych bohaterów, aby oddać im szacunek i ich rodzinom – wskazał przemawiając do zebranych.

Lasy Państwowe reprezentował Dyrektor Generalny Józef Kubica. W uroczystościach 40 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek wziął udział ze strony RDLP w Katowicach Dyrektor Damian Sieber i zastępca Dyrektora Hubert Wisniewski a także nadleśniczowie z terenu województw: śląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i Małopolski.

Przypomnijmy, ż 16 grudnia 1981 roku podczas strajku w KWK Wujek przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, doszło do masakry górników. W trakcie pacyfikacji siłami Milicji oraz wojska, Pluton Specjalny ZOMO strzelał ostrą amunicją z broni automatycznej. Zginęło 9 górników a 23 zostało rannych.

Lista zabitych w 1981 roku górników z KWK Wujek: Józef Czekalski (48 lat); Krzysztof Giza (24 lata); Joachim Gnida (28 lat); Ryszard Gzik (35 lat); Bogusław Kopczak (28 lat); Andrzej Pełka (19 lat); Jan Stawisiński (21 lat); Zbigniew Wilk (30 lat); Zenon Zając (22 lata).