Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Trudna sytuacja pożarowa w lasach

Trudna sytuacja pożarowa w lasach

W sobotę  21 maja w Nadleśnictwie Świerklaniec, w rejonie Miasteczka Śląskiego -  w powiecie tarnogórskim  spłonęło według szacunków 52 ha lasu.  

Lasy Państwowe do akcji gaśniczej zadysponowały dwa samoloty dromader oraz śmigłowiec.

Akcję gaśniczą strażakom utrudniał silny wiatr powodujący pożar wierzchołkowy. Sytuacja pogodowa była chwilami tak trudna, że trzeba było wycofać dromadery z akcji.
Na miejscu pracowało 60 zastępów  zarówno Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Katowicach wybuchły 143 pożary, spłonęło ponad 110 ha lasu. Tymczasem przez cały ubiegły rok mieliśmy na terenie naszej Dyrekcji łącznie 96 pożarów lasu.

Sytuacja pożarowa w lasach jest bardzo trudna, jeśli w najbliższych dniach nie będzie opadów, może stać się dramatyczna.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/