Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody stanowią najliczniejszą ustawową formę ochrony przyrody na obszarze RDLP w Katowicach. Powoływane są w celu ochrony obszarów z zachowanymi w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemami, rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt lub elementami przyrody nieożywionej. 

W zależności od celu ochrony, na terenie nadleśnictw tut. Dyrekcji ustanowionych zostało 111 rezerwatów o powierzchni  6 095,37 ha, w tym:

  • 92 rezerwaty leśne,
  • 5 rezerwatów florystycznych,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 3 rezerwaty przyrody nieożywionej,
  • 3 rezerwaty wodne,
  • 2 rezerwaty faunistyczne,
  • 2 rezerwaty stepowe,
  • 1 rezerwat krajobrazowy.

Najmłodszy z nich został ustanowiony zarządzeniem RDOŚ w Katowicach z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Kochanowicki Grąd”. Jest to rezerwat leśny o powierzchni 26,45 ha, którego celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu grądowego o cechach naturalnych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Trudna sytuacja pożarowa w lasach

Trudna sytuacja pożarowa w lasach

W sobotę  21 maja w Nadleśnictwie Świerklaniec, w rejonie Miasteczka Śląskiego -  w powiecie tarnogórskim  spłonęło według szacunków 52 ha lasu.  

Lasy Państwowe do akcji gaśniczej zadysponowały dwa samoloty dromader oraz śmigłowiec.

Akcję gaśniczą strażakom utrudniał silny wiatr powodujący pożar wierzchołkowy. Sytuacja pogodowa była chwilami tak trudna, że trzeba było wycofać dromadery z akcji.
Na miejscu pracowało 60 zastępów  zarówno Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Katowicach wybuchły 143 pożary, spłonęło ponad 110 ha lasu. Tymczasem przez cały ubiegły rok mieliśmy na terenie naszej Dyrekcji łącznie 96 pożarów lasu.

Sytuacja pożarowa w lasach jest bardzo trudna, jeśli w najbliższych dniach nie będzie opadów, może stać się dramatyczna.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/