Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody stanowią najliczniejszą ustawową formę ochrony przyrody na obszarze RDLP w Katowicach. Powoływane są w celu ochrony obszarów z zachowanymi w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemami, rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt lub elementami przyrody nieożywionej. 

W zależności od celu ochrony, na terenie nadleśnictw tut. Dyrekcji ustanowionych zostało 111 rezerwatów o powierzchni  6 095,37 ha, w tym:

  • 92 rezerwaty leśne,
  • 5 rezerwatów florystycznych,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 3 rezerwaty przyrody nieożywionej,
  • 3 rezerwaty wodne,
  • 2 rezerwaty faunistyczne,
  • 2 rezerwaty stepowe,
  • 1 rezerwat krajobrazowy.

Najmłodszy z nich został ustanowiony zarządzeniem RDOŚ w Katowicach z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Kochanowicki Grąd”. Jest to rezerwat leśny o powierzchni 26,45 ha, którego celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu grądowego o cechach naturalnych.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

41 Rocznica Porozumień Jastrzębskich

41 Rocznica Porozumień Jastrzębskich

W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody związane z 41.rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Rozpoczęły się od nabożeństwa o godz. 9.00 odprawionego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Przed godz. 11 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Przemawiając pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego Premier Mateusz Morawiecki, zwrócił uwagę, że kiedy w lipcu 1980 roku najpierw w Świdniku, potem w Lublinie wybuchły strajki, wydawało się, że będzie to kolejny krótki protest zgaszony przez komunistów. - Ale wkrótce potem ten ogień nadziei rozpalony na Lubelszczyźnie przeniósł się na wybrzeże i całe wybrzeże zastrajkowało - mówił. Porozumienie Jastrzębskie było trzecim podpisanym w ramach Porozumień Sierpniowych. Pierwsze było w Szczecinie (30 sierpnia), drugie w Gdańsku (31 sierpnia), trzecie w Jastrzębiu-Zdroju (3 września), a czwarte i ostatnie w Dąbrowie Górniczej (11 września). W uroczystością Lasy Państwowe reprezentowali Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Sławomir Cichy