Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje zarząd nad 750 tysiącami hektarów.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje zarząd nad 750 tysiącami hektarów lasu na terenie województw: śląskiego, opolskiego oraz częściowo małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i fragmentarycznie dolnośląskiego. Na obszarze dyrekcji znajduje się 35 miast powyżej 50 000 mieszkańców, 55 powiatów i 274 gminy.

Powierzchnie leśne wchodzące w skład RDLP w Katowicach znajdują się w kilku regionach geograficznych, m. in. na Wyżynie Śląskiej, w Beskidzie Śląskim, Małym i Żywieckim, na Pogórzu Cieszyńskim, Pogórzu Śląskim, w Kotlinie Oświęcimsko-Raciborskiej, na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej i Nizinie Śląskiej.

Lasy  położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych. Rosną tu lasy zarówno niżowe, jak i wyżynne oraz górskie. Przeważają siedliska borów mieszanych i lasów mieszanych. 

W skład RDLP w Katowicach wchodzi 38 nadleśnictw oraz 2 gospodarstwa rybackie (Gospodarstwo Rybackie w Krogulnej i Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie). 

RDLP w Katowicach to region największych kontrastów w przyrodzie. Jest tu Górny Śląsk, wciąż zwyczajowo, choć już niesprawiedliwie nazywany "czarnym", jest też malownicza kraina Jury Krakowsko-Częstochowskiej z urokliwymi skałkami wapiennymi i ruinami zamków. W zasięgu znajduje się również Śląsk Opolski, gdzie w największym stopniu przetrwały ślady dawnych puszcz i kniei, są wreszcie pełne uroku i przyjazne dla wędrowców Beskidy - góry stanowiące miejsce wypoczynku mieszkańców górnośląskiej aglomeracji. Natomiast w dzikich partiach Beskidu Żywieckiego można się spotkać oko w oko z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem czy głuszcem. 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XII Edycja Konkursu Obiektywnie Śląskie 2021 „Śląsk bez maski”

XII Edycja Konkursu Obiektywnie Śląskie 2021 „Śląsk bez maski”

1 lipca ruszyła 12 już edycja konkursu fotograficznego – filmowego Obiektywnie Śląskie. W tym roku mija ponad 10 lat, od kiedy w charakterze sponsora występuje Nasza Dyrekcja. Myślą przewodnią konkursu jest przedstawienie w obiektywie subiektywnego i nietuzinkowego obszaru Śląska. W konkursie można odnieść się do: śląskiej kultury, tradycji, wartości a także elementów nowoczesnego obrazu regionu. To nie jest tylko i wyłącznie konkurs, ale również wystawa fotograficzna, która następnie będzie prezentowana przez cały rok. Tematem przewodnim konkursu jest: „Śląsk bez maski”, który może zostać zinterpretowany w sposób dowolny, pomimo tego że nawiązuje on do sytuacji pandemicznej. Uczestnicy dla wyrażenia tematu tradycyjnie mogą posłużyć się: fotoreportażem, krótkim filmem (max. 2 min) oraz fotokastem (max. 2 min). Prace można nadsyłać od 1 lipca do 15 września 2021. Finał konkursu będzie miał miejsce 22 października w katowickim NOSPR-rze. Najlepsze prace tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, wybiorą osobowości świata kultury: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan oraz Jacek Joostberens. Wszystkie prace będą zamieszczane na stronie projektu: www.obiektywnieslaskie.pl, poprzez którą można głosować na swoje ulubione prezentacje i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności. W ramach tradycyjnej już współpracy w organizacji wydarzenia, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach sponsoruje vouchery na dwudniowy pobyt w nadleśnictwach: Siewierz, Kobiór, Ujsoły, Ustroń i Chrzanów, dla 5 laureatów konkursu wraz z osobami towarzyszącymi. Czas realizacji voucherów został znacznie wydłużony ze względu na okoliczności związane z pandemią COVID-19.