Lista Aktualności Lista Aktualności

Wojewódzkie Obchody 100. rocznicy Wybuchu I Powstania Śląskiego

W piątek 07.06.2019 r. w Oleśnie odbyła się inauguracja wojewódzkich obchodów 100. rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

Pierwsze powstanie śląskie wybuchło w sierpniu 1919 roku, lecz dwa miesiące wcześniej, w nocy z 6 na 7 czerwca, doszło do zrywu niepodległościowego, nazwanego przez historyków "powstaniem oleskim".

Założyciele na terenie powiatu oleskiego Polskiej Organizacji Wojskowej, opracowali plan opanowania całego powiatu i przyłączenia go do Polski przy pomocy wojsk polskich stacjonujących za Prosną i Liswartą. Powstanie oleskie jak i I powstanie śląskie zakończyły się klęską, jednak utorowały one drogę do kolejnych powstań, które doprowadzily do wywalczenia przez Polskę dużej części Śląska. Olesno pozostało jednak w granicach Niemiec aż do 1945 roku.

Podczas uroczystości przy Grobie Powstańców uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz odbył się apel poległych. W obchodach wzieli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, samorządowych, służby mundurowe - Policja, Straż Pożarna, Wojsko, Nadleśnictwo Olesno wraz z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcy Olesna. Poczet sztandarowy RDLP w Katowicach, pracownicy Nadleśnictwa wraz z innymi służbami pełniły wartę honorową przy pomniku powstańców.

Serdeczne podziękowania dla firmy "FotoDedyk" za udostępnienie zdjęć do publikacji.