Lista Aktualności Lista Aktualności

Poletka, pasy zaporowe i łąki

7 czerwca 2019 roku na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Rogalice” leśnicy zorganizowali warsztaty szkoleniowe dotyczące zagospodarowania łowiska.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zarządów kół łowieckich powiatu brzeskiego oraz pracownicy nadleśnictwa Brzeg. Celem narady było przedstawienie wieloletnich doświadczeń nadleśnictwa odnoszących się do wzbogacenia bazy żerowej dla zwierzyny łownej, a także pokaz nowatorskich rozwiązań z zakresu wspomnianego zagospodarowania łowiska.

Koszenie śródleśnych łąk, utrzymywanie stałych pasów zaporowych, równomierne rozmierzenie poletek w obwodzie wraz z wykładaniem drzew zgryzowych dla jeleniowatych niewątpliwie wpływa pozytywnie na poprawę kondycji zwierzyny, ale również ogranicza szkody powodowane w uprawach rolnych i leśnych przez zwierzęta łowne. Ponadto w OHZ „Rogalice” przedstawiono nowy typ paśnika w którym to wykłada się granulat z mikroelementami dla jeleniowatych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sól zimowa i letnia wykładana zależności od pory roku w tzw. lizawkach.

Całe warsztaty były prowadzone przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Brzeg Bartłomieja Kastelik oraz Leśniczego Ośrodka Hodowli Zwierzyny „Rogalice” Marcina Podgórni.