Lista Aktualności Lista Aktualności

Leśnicy wiernie z narodem

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę, która się odbyła 21 września, przebiegała pod hasłem „Lasy Państwowe od 95 lat wiernie z narodem”. W pielgrzymce, oprócz nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, uczestniczyli m.in. pracownicy zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz organizacje pozarządowe.

Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP, odczytał do pielgrzymów list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał m.in., że „lasy są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy otaczać szczególną troską. Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim pracownikom Lasów Państwowych za trud, jaki wkładają Państwo w zachowanie polskich lasów. 95 lat państwowej gospodarki leśnej w Polsce upewnia nas w przekonaniu, że las jako dobro wspólne powinno podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością”. Z kolei minister środowiska Henryk Kowalczyk podziękował pracownikom LP za ich trud i poświęcenie, za pełnienie roli strażników przyrody.

- Inni o tym mówią, ale tak naprawdę wy, leśnicy, to czynicie – mówił minister środowiska. – Są różne poglądy na temat ochrony przyrody, ale w tym względzie ufam leśnikom, ich wiedzy i blisko 100-letniemu doświadczeniu Lasów Państwowych. Ważna też jest rola leśników w udostępnianiu lasów społeczeństwu, niemożliwy byłby również rozwój przemysłu drzewnego, gdyby nie surowiec pochodzący z Lasów Państwowych.

- Lasy Państwowe od blisko wieku dzielą z rodakami radości i sukcesy, również te najtragiczniejsze doświadczenia związane z II wojną światową – mówił w nawiązaniu do hasła tegorocznej pielgrzymki Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Dyrektor generalny LP przypomniał, że wobec globalnych zmian m.in. klimatycznych Lasy Państwowe odtworzyły fundusz stabilizacji, leśnicy samodzielnie radzą sobie z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych w lasach, nawet w przypadku tak potężnego huraganu stulecia z sierpnia w 2017 roku.

- Jesteśmy dumni z naszego systemu ochrony przeciwpożarowej – mówił Andrzej Konieczny. – W porównaniu do powierzchni terenów leśnych LP wybucha mało pożarów, a te, które się pojawiają są szybko wykrywane i gaszone. Ponad 100 mln złotych rocznie wydajemy na zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Na koniec swojego wystąpienia dyrektor generalny LP podziękował wszystkim leśnikom za trud codziennej pracy, a instytucjom i podmiotom współpracującym z Lasami Państwowymi za dobrą współpracę.

Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, powiedział m.in., że hasło pielgrzymki dobrze oddaje ducha pracy leśnika.

Podczas mszy świętej koncelebrowanej, w swojej homilii, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zwrócił się uwagę, że dziś często w przestrzeni publicznej neguje się istnienie prawa do prawdy obiektywnej, zrównuje się dobro i zło.

- Jakżeż potrzebna jest nam dziś szczera refleksja moralna o naszej godności i powołaniu, o waszej służbie, waszej misji, a nie tylko zawodzie – zwracał się do pielgrzymów abp Wacław Depo.

Dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny odczytał i przekazał na ręce metropolity częstochowskiego Akt Zawierzenia Lasów Państwowych Najświętszej Maryi Pannie, a na koniec słowa do wszystkich skierował bp Tadeusz Lityński, biskup ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Podczas uroczystej Krajowej Narady Leśników dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.