Wydawca treści Wydawca treści

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

       Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje najistotniejsze: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Na tym obszarze znajduje się ok. 754 tys. ha lasów. Regionalna Dyrekcja zarządza 634 tys. ha gruntów Skarbu Państwa ( w tym powierzchnia leśna 618 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni ok. 120 tys. ha.

 

      ·         Przeciętna lesistość 30,5%,

·         Przeciętna zasobność drzewostanów na 1ha 245m3,

·         Przeciętny roczny przyrost 3,7m3 /ha,

·         Przeciętny wiek drzewostanów 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

 

 

Udział siedlisk leśnych:

 borowe 56 %

 lasowe 27 %

 górskie 16 %

 olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

 sosna, modrzew 66,4 %

 I klasa 13,5 %

 świerk 6,3 %

 II klasa 17,4 %

 dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

 III klasa 19,8 %

 brzoza 5,7 %

 IV klasa 16,3 %

 buk 7,7 %

 V klasa 13,6 %

 jodła, daglezja 1,6 %

 VI klasa i starsze 7,9 %

 pozostałe 4,1 %

 

   Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w siedemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%.Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Patronat Honorowy Dyrektora RDLP w Katowicach

Patronat Honorowy Dyrektora RDLP w Katowicach

Patronat Honorowy 
Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach 

1. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (dalej Dyrektor) obejmuje Patronat Honorowy.

2. Patronat Dyrektora stanowi wyróżnienie przyznawane przedsięwzięciom prowadzonym na terenie administracyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (dalej RDLP), a w szczególności:

2.1. wpisującym się szeroko pojętą promocję trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej;

2.2. związanym ze wspieraniem rozwoju funkcji produkcyjnych, ochronnych i społecznych lasu;

2.3. wspierającym ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz tradycjami patriotycznymi związanymi z obszarami leśnymi;

2.4. promującym twórczość artystyczną i edukacyjną związaną ze środowiskiem naturalnym i lasami;

2.5. o charakterze integracyjnym i edukacyjnym dla środowiska zawodowego leśników, w tym o charakterze imprez pracowniczych;

2.6. innym, istotnym z punktu widzenia wspierania realizacji misji Lasów Państwowych oraz pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych i leśnego środowiska zawodowego.

3. Decyzja o przyznaniu Patronatu jest uprawnieniem osobistym Dyrektora.

4. Dyrektor bierze udział w objętym patronatem wydarzeniu lub kieruje list do jego uczestników.

5. O Patronat Honorowy Dyrektora mogą ubiegać się organizacje i instytucje prowadzące działalność społeczną, kulturalną, sportową, edukacyjną, naukową czy charytatywną, organizujące przedsięwzięcia wymienione w ust. 2.

6. Patronaty przyznawane są po spełnieniu warunków określonych w zasadach przyznawania patronatów.

 

Zasady udzielania Patronatu Honorowego Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach 

1. Dyrektor sprawuje Patronat Honorowy jako patron jedyny i wyłączny.

2. Decyzja o objęciu Patronatu Honorowego jest uprawnieniem osobistym Dyrektora, w pełni uznaniowym i znajdującym się w jego wyłącznej gestii.

3. Dyrektor obejmuje Patronat Honorowy nad przedsięwzięciami całkowicie przygotowanymi do realizacji.

4. Dyrektor nie obejmuje Patronatu Honorowego nad:

4.1. statutową działalnością instytucji, stowarzyszeń, fundacji, związków i organizacji;

4.2. przedsięwzięciami o charakterze stałym. W przypadku przedsięwzięć cyklicznych patronat może dotyczyć pojedynczej edycji danego przedsięwzięcia;

4.3. publikacjami i twórczością artystyczną;

4.4. przedsięwzięciami o charakterze komercyjnym lub marketingowym.

5. W przypadku pomników lub tablic pamiątkowych Patronat Honorowy Dyrektora może dotyczyć wyłącznie uroczystości odsłonięcia gotowego pomnika lub tablicy pamiątkowej i nie obejmuje idei ich fundacji oraz procesu powstawania.

6. Objęcie Patronatu Honorowego nad przedsięwzięciem nie oznacza deklaracji osobistego udziału Dyrektora ani wsparcia finansowego lub organizacyjnego RDLP.

7. Osoby i instytucje ubiegające się o Patronat Honorowy Dyrektora składają pisemny wniosek zgodny z obowiązującym wzorem, załączonym w materiałach do pobrania poniżej na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, ul. św. Huberta 43/45, 40-543 Katowice lub drogą elektroniczną na adres: rdlp@katowice.lasy.gov.pl - nie później niż 30 dni przed wydarzeniem.

8. Wnioski o Patronat Honorowy Dyrektora rozpatrywane są w Zespole ds. Promocji i Mediów RDLP w Katowicach (dalej Zespół DR): tel. 32 609 45 00, e-mail: rzecznik@katowice.lasy.gov.pl

9. Każdy wniosek musi zawierać następujące elementy:

9.1. informacje na temat wnioskodawcy wraz z adresem, telefonem, adresem e–mail, adresem strony internetowej;

9.2. szczegółowy opis i program przedsięwzięcia, a w przypadku konferencji naukowych listę referatów;

9.3. informacje o źródłach finansowania przedsięwzięcia i sponsorach;

9.4. wymagane zgody, zezwolenia i uzgodnienia w przypadku budowy pomników i tablic pamiątkowych;

9.5. oświadczenie, że wnioskodawca nie ubiega się o patronaty honorowe innych osób lub instytucji;

9.6. skład komitetów honorowych, organizacyjnych, komitetów budowy oraz kapituł nagród w przedsięwzięciach, których to dotyczy;

9.7. informacje o patronatach medialnych, partnerach przedsięwzięcia oraz formach jego propagowania w mediach;

9.8. informację o innych instytucjach i osobach, których nazwy (nazwiska) lub logo będą promowane w związku z projektem;

9.9. dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej ze strony wnioskodawcy za współpracę z Zespołem DR.

10. W przypadku gdy o Patronat Honorowy Dyrektora ubiega się instytucja, z wnioskiem występuje wyłącznie osoba kierująca urzędem, instytucją, stowarzyszeniem, fundacją, organizacją, szkołą, szkołą wyższą, itp.

11. O decyzji w sprawie Patronatu Honorowego Dyrektora wnioskodawca zawiadamiany jest drogą pisemną.

12. Wnioskodawca, który otrzymał decyzję o udzieleniu Patronatu Honorowego Dyrektora, umieszcza Logo Lasów Państwowych z napisem „Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach” na wszystkich materiałach informacyjnych oraz na stronach www związanych z wydarzeniem, zgodnie z zasadami zawartymi w Księdze Identyfikacji Wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i po uzyskaniu akceptacji Zespołu DR. Logo i Księga Identyfikacji Wizualnej PGL LP są dostępne na stronie: https://www.lasy.gov.pl/pl/kontakt/dla-mediow. Ponadto, wnioskodawca umieszcza na stronach internetowych związanych z wydarzeniem link do strony www RDLP: www.katowice.lasy.gov.pl, w postaci aktywnego logotypu serwisu.

13. Po zakończeniu wydarzenia objętego Patronatem Honorowym Dyrektora wnioskodawca jest zobowiązany przekazać do Zespołu DR relację z przebiegu przedsięwzięcia oraz związane z nim materiały prasowe, druki, foldery, plakaty, fotografie i filmy, a także link do strony internetowej przedsięwzięcia.

14. W przypadku, gdy organizator przedsięwzięcia nie prześle sprawozdania, o którym mowa wyżej, jego kolejny wniosek pozostawiony będzie bez rozpoznania.

15. Wybrane materiały, związane z Patronatem Honorowym Dyrektora, mogą być opublikowane na stronie www.katowice.lasy.gov.pl.