Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka Łowiecka

Gospodarka łowiecka w RDLP w Katowicach obecnie prowadzona jest na terenie 419 obwodów łowieckich, z czego 401 obwodów wydzierżawionych jest kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego, a 18 obwodów jest wyłączonych z wydzierżawienia i stanowi ośrodki hodowli zwierzyny, spośród których 5 to OHZ Polskiego Związku Łowieckiego, a pozostałe 13 obwodów łowieckich, o powierzchni ok. 110 500 ha, to Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych.

Wykaz OHZ LP przedstawia poniższa tabela:

Lp. Nazwa OHZ LP Nadleśnictwo Numer obwodu Województwo
1. TWORÓG Brynek 90 śląskie
2. ROGALICE Brzeg 26 opolskie
3. DULOWA Chrzanów 37 małopolskie
4. KRYSTYNA Kluczbork 30, 43 opolskie
5. KOBIÓR Kobiór 146, 147 śląskie
6. PIŁKA Koszęcin 72 śląskie
7. PRZESIEKA Kup 29, 39 opolskie
8. GAJDOWE Rudziniec 97, 108 97 - opolskie,
108 - śląskie
9. KUŹNICE Turawa 41 opolskie


Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją z dnia 10 marca 2023 r. przedstawiają się następująco: na terenie RDLP w Katowicach występuje ponad 200 łosi, ponad 21 tys. jeleni, przeszło 3,5 tys. danieli i ponad 82 tys. saren, 4,5 tys. dzików, przeszło 100 szt. muflonów, a także jenoty, borsuki, kuny, lisy, zające, bażanty, kuropatwy i jarząbki.

Ponadto w lasach RDLP w Katowicach licznie występują zwierzęta prawnie chronione, między innymi niedźwiedzie, żubry, wilki, rysie, głuszce, cietrzewie oraz bobry i wydry.

RDLP w Katowicach corocznie organizuje we współpracy z polskimi i zagranicznymi biurami polowań prawie 200 imprez dla myśliwych cudzoziemców.

Największym zainteresowaniem cieszą się polowania na zwierzynę grubą, a w szczególności na jelenie i dziki. Nasze łowiska odwiedza prawie 1 000 myśliwych zagranicznych, głównie z Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Holandii i Szwajcarii, a także liczna rzesza myśliwych krajowych.

Sprzedażą polowań na terenie OHZ LP zajmują się Nadleśnictwa (wg. powyższej tabeli).

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Na pamiątkę Powstań Śląskich

Na pamiątkę Powstań Śląskich

Dęby Powstań Śląskich pobłogosławione przez papieża Franciszka, zostaną wiosną posadzone we wszystkich dekanatach Archidiecezji Katowickiej. To dar leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dla mieszkańców regionu, w stulecie rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Dęby Powstań Śląskich zostały przywiezione do Watykanu, podczas pielgrzymki leśników do grobu Św. Jana Pawła II.

 

- Wizyta delegacji leśników naszej Dyrekcji oprócz wymiaru religijnego miała niewątpliwie także cel promocyjny. Odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami kurii rzymskiej oraz biskupami obecnymi w Rzymie na których promowaliśmy wypracowany polski model zrównoważonej gospodarki leśnej.  Kulminacyjnym punktem było spotkanie z Papieżem Franciszkiem – powiedział nam Dyrektor Damian Sieber.

Na audiencję zostały zabrane sadzonki dębów oraz materiały promujące Lasy Państwowe. Podczas spotkania Ojciec Święty został poinformowany na temat zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, a na zakończenie pobłogosławił sadzonki – Dębów Powstań Śląskich.

- Promocja polskiego modelu leśnictwa na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z nasiennictwem leśnym i hodowlą lasu powinno być naszą misją. To unikalny w skali nie tylko Europy program udoskonalany i realizowany od dziesięcioleci. Pozwala wraz ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi na trwałą przebudowę drzewostanów i zachowanie ich ciągłości, bez względu na występujące na danym terenie siedliska i warunki – dodaje dyrektor Sieber.

Spotkania, które zaplanowano w Rzymie na 25-29 października 2021 r., pozwoliły także na promocję na arenie międzynarodowej dobrych nawyków w zakresie ochrony przyrody, w tym działań podejmowanych przez Lasy Państwowe w ramach przeciwdziałania zmianom klimatu i ochronie bioróżnorodności.

Dzięki podjętym krokom promocyjnym przedstawiciele Lasów Państwowych zwiększyli świadomość społeczną na temat polskiej, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej na arenie międzynarodowej. Całość działań podjętych w trakcie wyjazdu wpłynęła pozytywnie na wizerunek polskiego leśnika i Służby Leśnej na arenie międzynarodowej.

- Niemal równolegle z naszą wizytą w Rzymie, otrzymaliśmy potwierdzenie z niezależnego źródła, że praca polskich leśników przynosi wymierne, łatwe do policzenia efekty. Europejski Trybunał Obrachunkowy w najnowszym raporcie opublikowanym w październiku 2021 r. nie tylko wskazał Lasy Państwowe jako przykład dobrych praktyk leśnych w skali europejskiej, w zakresie łagodzenia skutków zmiany klimatu. Zwrócił uwagę, że od 2005 roku w Polsce przybyło 259 000 ha lasu – podsumował Dyrektor Damian Sieber.