Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka Łowiecka

Gospodarka łowiecka w RDLP w Katowicach obecnie prowadzona jest na terenie 419 obwodów łowieckich, z czego 401 obwodów wydzierżawionych jest kołom łowieckim Polskiego Związku Łowieckiego, a 18 obwodów jest wyłączonych z wydzierżawienia i stanowi ośrodki hodowli zwierzyny, spośród których 5 to OHZ Polskiego Związku Łowieckiego, a pozostałe 13 obwodów łowieckich, o powierzchni ok. 110 500 ha, to Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych.

Wykaz OHZ LP przedstawia poniższa tabela:

Lp. Nazwa OHZ LP Nadleśnictwo Numer obwodu Województwo
1. TWORÓG Brynek 90 śląskie
2. ROGALICE Brzeg 26 opolskie
3. DULOWA Chrzanów 37 małopolskie
4. KRYSTYNA Kluczbork 30, 43 opolskie
5. KOBIÓR Kobiór 146, 147 śląskie
6. PIŁKA Koszęcin 72 śląskie
7. PRZESIEKA Kup 29, 39 opolskie
8. GAJDOWE Rudziniec 97, 108 97 - opolskie,
108 - śląskie
9. KUŹNICE Turawa 41 opolskie


Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją z dnia 10 marca 2023 r. przedstawiają się następująco: na terenie RDLP w Katowicach występuje ponad 200 łosi, ponad 21 tys. jeleni, przeszło 3,5 tys. danieli i ponad 82 tys. saren, 4,5 tys. dzików, przeszło 100 szt. muflonów, a także jenoty, borsuki, kuny, lisy, zające, bażanty, kuropatwy i jarząbki.

Ponadto w lasach RDLP w Katowicach licznie występują zwierzęta prawnie chronione, między innymi niedźwiedzie, żubry, wilki, rysie, głuszce, cietrzewie oraz bobry i wydry.

RDLP w Katowicach corocznie organizuje we współpracy z polskimi i zagranicznymi biurami polowań prawie 200 imprez dla myśliwych cudzoziemców.

Największym zainteresowaniem cieszą się polowania na zwierzynę grubą, a w szczególności na jelenie i dziki. Nasze łowiska odwiedza prawie 1 000 myśliwych zagranicznych, głównie z Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Holandii i Szwajcarii, a także liczna rzesza myśliwych krajowych.

Sprzedażą polowań na terenie OHZ LP zajmują się Nadleśnictwa (wg. powyższej tabeli).

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Relacja z Jubileuszowej XXV Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. 18 września 2021 r.

Relacja z Jubileuszowej XXV Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. 18 września 2021 r.

„Przyroda to najpiękniejszy uniwersytet”. Te słowa bł. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego przywołali leśnicy 18 września, jako motto 25. Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W liście do pielgrzymujących leśników Prezydent RP Andrzej Duda apelował - Przekażemy lasy naszym następcom, dlatego jesteśmy zobowiązani, aby jak najlepiej zadbać o ten narodowy skarb. Jubileusz spotkań z Czarną Madonną i beatyfikację Prymasa Tysiąclecia upamiętnił buk purpurowy posadzony tego dnia obok Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego.

Józef Kubica, pełniący obowiązki Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zwracając się do pielgrzymów-leśników, mówił, że spotkanie na Jasnej Górze, to przede wszystkim dziękczynienie, ale jednocześnie to wołanie o pomoc. Chociaż 90 proc. obszarów chronionych w Polsce, znajduje się na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe, wciąż słyszymy, że ochrona jest niewystarczająca.

      – Z powodu oczekiwań Komisji Europejskiej dotyczących m.in. unijnej strategii dla bioróżnorodności, jeszcze nigdy sytuacja lasów nie była tak trudna – podkreślał Józef Kubica, pełniący obowiązki Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Dodał również, że lasy pełnią przede wszystkim funkcję społeczną. - Na koniec Dyrektor Generalny zadał retoryczne pytania: Jak mamy wyobrazić sobie ekologiczny świat bez drewna? Czym mamy je zastępować? Plastikiem?

Do tego tematu nawiązał również Edward Siarka pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa w swoim wystąpieniu podczas konferencji duchowej na Wałach Jasnogórskich.

- Komisja Europejska chce podporządkować sobie politykę leśną. Chce tę politykę wyciągnąć z kompetencji państw narodowych. Jest to jedno z zagrożeń. Próbuje się tę politykę ujednolicić, co może się wiązać z tym, że będziemy mieli takie rejony lasu, do których nie będziemy mogli wejść, wędkować, zbierać runa leśnego. Przed tym się bronimy i polecamy się Matce Bożej, aby nas wspierała we wszystkich działaniach na rzecz polskiej przyrody i polskich lasów – mówił.

Specjalny list skierował do pielgrzymów Prezydent RP Andrzej Duda, składając serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pieczołowicie gospodarują wielkim dobrem narodowym, jakie stanowią polskie lasy oraz troskliwie ochraniają nasze zasoby przyrodnicze.

- Leśnik to nie tylko zawód, to odpowiedzialna misja społeczna. Przyjmujemy dziedzictwo ojczystej przyrody od naszych przodków, przekażemy je naszym następcom, dlatego jesteśmy zobowiązani, aby jak najlepiej zadbać o ten narodowy skarb, od którego tak istotnie zależy pomyślność naszej egzystencji – napisał Prezydent RP, dziękując za Akcję #sadziMY, której jest patronem.

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa rozpoczęła się tuż po godz. 11.00. W homilii ks. prof. Mirosław Kalinowski, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreślał, że przed szeroko rozumianym środowiskiem leśników stoi piękna misja uświadamiania człowiekowi więzi ze stworzonym światem:

- Uczcie szacunku do niego, bo to jest szacunek dla Stwórcy i Bożych praw, dbajcie o niego i strzeżcie go tak, aby natura, jak najlepiej służyła człowiekowi, rozwojowi naszej Ojczyzny, promujcie matczyną troskę o ziemię, której niech patronuje Maryja”. – Oddajcie Bogu cześć w tym świecie, który jest nie tylko naszym domem, ale i Bożą świątynią – zachęcał zebranych Rektor KUL.

Pełny zapis transmisji mszy dostępny jest pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=9tryEkrcXRs

Po Mszy Świętej odbyła się Krajowa Narada Leśników, w której wzięli udział m.in. dyrektorzy regionalni oraz reprezentanci nadleśnictw i wydziałów merytorycznych dyrekcji regionalnych. Podczas jej trwania pochylono się nad bieżącymi sprawami funkcjonowania Lasów Państwowych.

Ostatnim punktem tego dnia było upamiętnienie pielgrzymki. Z inicjatywy braci leśnej po naradzie, na terenie Instytutu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego posadzono buk purpurowy. Purpura to kolor kardynalski, a buk i pamiątkowy kamień przypominać będą jubileuszową XXV Pielgrzymkę Leśników oraz beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.