Asset Publisher Asset Publisher

Pozyskanie drewna

Gospodarkę leśną w Lasach Państwowych z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu prowadzi się w oparciu o plany urządzenia gospodarstwa leśnego. W planach urządzeniowych określono między innymi zasady zagospodarowania lasu oraz etat cięć, czyli ilość drewna, jaką można i należy pozyskać bez zakłócenia zasady trwałości lasu.

Pozyskanie drewna odbywa się w ramach użytkowania głównego lasu i obejmuje użytkowanie rębne i przedrębne. Pozyskuje się drewno przy pomocy cięć odnowieniowych, pielęgnacyjnych i sanitarnych, zgodnie z potrzebami hodowlanymi i ochronnymi drzewostanów. Użytkowanie rębne realizowane w ramach cięć odnowieniowych ma na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew. Użytkowanie przedrębne obejmuje drzewostany młodszych klas wieku, które wymagają cięć pielęgnacyjnych dla zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej. W wyniku tych cięć poprawia się także zdrowotność drzewostanów.

W ostatnich latach na terenie RDLP w Katowicach miały miejsce niszczycielskie huragany. Szkody, jakie wyrządziły silne wiatry w znacznym stopniu pogorszyły sytuację sanitarną drzewostanów w wielu nadleśnictwach. Także niestabilny stan sanitarny świerczyn górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz intensywnie wydzielający się posusz sosnowy na terenie Opolszczyzny znacząco pogorszyły kondycję drzewostanów. Takie sytuacje zawsze dodatkowo komplikują prace z zakresu pozyskania i zmuszają nadleśnictwa do intensywniejszych cięć w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu, zakłócając jednocześnie normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat.

 

Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny
Przy planowaniu cięć uwzględnia się przede wszystkim aktualny stan lasu.

W roku 2023 w ramach cięć sanitarnych i przygodnych, pozyskano posusz, złomy i wywroty w ilości 523,1 tys. m3 grubizny, co stanowi 20 % całej pozyskanej grubizny w RDLP w Katowicach.

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Trudna sytuacja pożarowa w lasach

Trudna sytuacja pożarowa w lasach

W sobotę  21 maja w Nadleśnictwie Świerklaniec, w rejonie Miasteczka Śląskiego -  w powiecie tarnogórskim  spłonęło według szacunków 52 ha lasu.  

Lasy Państwowe do akcji gaśniczej zadysponowały dwa samoloty dromader oraz śmigłowiec.

Akcję gaśniczą strażakom utrudniał silny wiatr powodujący pożar wierzchołkowy. Sytuacja pogodowa była chwilami tak trudna, że trzeba było wycofać dromadery z akcji.
Na miejscu pracowało 60 zastępów  zarówno Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Katowicach wybuchły 143 pożary, spłonęło ponad 110 ha lasu. Tymczasem przez cały ubiegły rok mieliśmy na terenie naszej Dyrekcji łącznie 96 pożarów lasu.

Sytuacja pożarowa w lasach jest bardzo trudna, jeśli w najbliższych dniach nie będzie opadów, może stać się dramatyczna.

Aktualna mapa zagrożenia pożarowego: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/