Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pinokio - Premiera musicalu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie z lasem w tle

Pinokio - Premiera musicalu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie z lasem w tle

Premiera Pinokia 22 września w Teatrze Rozrywki była okazją do pokazania, jak las i drewno są ważne w życiu ludzi i jak trudno zastapić ten ekologiczny, odnawialny surowiec innym materiałem.

Pinokio jest drewnianą marionetką ale dzięki miłości, staje się człowiekiem. Całość zaprezentowano na deskach (drewnianych które wcześniej były lasem) Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Na premierze  czekały na gości drewniane breloczki a przy wyjściu każdy otrzymał sadzonkę drzewa do zasadzenia. Tak więc każdy z obecnych mw skali mikro może być jak leśnik, wyhodować drzewo, z którego być może kiedyś ktoś stworzy nowego Pinokia.

Pinokio La Grande musical, to pierwszy włoski musical, jaki zagościł na polskich scenach.

Reżyseria Magdalena Piekorz, polskie słowa piosenek Aleksandra Gajewska, dialogi Jolanta Król - realizacja Teatr Rozrywki w Chorzowie - współpraca leśna przy premierze Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Katowice.