Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na początek 200 drzew

Na początek 200 drzew

Pietrowice Wielkie, to gmina w powiecie raciborskim, w której lasy stanowią zaledwie 4 proc. powierzchni.  Samorząd uznał, że czas zmienić ten stan. Do akcji zalesiania gminy wójt Andrzej Wawrzynek w piątek 8 kwietnia, zaprosił Lasy Państwowe i Zakład Nasienno-Rolny Danko z Modzurowa. Spotkaniu patronował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Drzewa we wsi Krowiarki, sadzili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, chociaż dorosłym uczestnikom również nie można odmówić zaangażowania.. Drzewa sadzono na terenie użyczonym przez Zakład Nasienno-Rolny Danko.

- Akcję zalesiania gminy zainicjowaliśmy sadzeniem 200 drzew. Wśród sadzonek znalazły się  brzozy, olchy, wiązy, ałycze, grusze, jabłonie i jarzębiny – wylicza Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Katowicach..

Wiceminister Michał Woś nie krył zadowolenia z decyzji samorządowców. -To piękna akcja, wpisująca się misję Lasów Państwowych zwiększenia lesistości Polski – powiedział.

W trakcie sadzenia drzew jeden z radnych przypomniał, że dokładnie w tym miejscu gdzie odbywa się akcja, był aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku staw.

- Przed II wojną światową i po niej miejscowi rolnicy kąpali tutaj konie. Później, niestety zrobiliśmy z tego terenu wysypisko śmieci. Dziś  nadszedł czas przywrócenia go przyrodzie.

Jak zapewnił Andrzej Wawrzynek, wójt gminy Pietrowice Wielkie, nasadzeń doczekają się kolejne sołectwa. Między innymi Lekartów i Samborowice, gdzie trwa w tej chwili scalanie gruntów.