Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody stanowią najliczniejszą ustawową formę ochrony przyrody na obszarze RDLP w Katowicach. Powoływane są w celu ochrony obszarów z zachowanymi w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemami, rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt lub elementami przyrody nieożywionej. 

W zależności od celu ochrony, na terenie nadleśnictw tut. Dyrekcji ustanowionych zostało 111 rezerwatów o powierzchni  6 095,37 ha, w tym:

  • 92 rezerwaty leśne,
  • 5 rezerwatów florystycznych,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 3 rezerwaty przyrody nieożywionej,
  • 3 rezerwaty wodne,
  • 2 rezerwaty faunistyczne,
  • 2 rezerwaty stepowe,
  • 1 rezerwat krajobrazowy.

Najmłodszy z nich został ustanowiony zarządzeniem RDOŚ w Katowicach z dnia 7 lutego 2024 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Kochanowicki Grąd”. Jest to rezerwat leśny o powierzchni 26,45 ha, którego celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu grądowego o cechach naturalnych.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uczczono pamięć górników z Wujka

Uczczono pamięć górników z Wujka

Chociaż minęło już 40 lat od tragicznych wydarzeń, które w 1981 roku rozegrały się w katowickiej Kopalni Wujek, pamięć o tamtych dniach pozostaje wciąż żywa w pamięci. Obchody rocznicowe rozpoczęła 16 grudnia uroczysta msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie odprawiona w intencji pomordowanych górników.

Tradycyjnie uczestnicy mszy przeszli ulicami pod pomnik poległych górników. W uroczystościach uczestniczył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, obecna była Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, parlamentarzyści samorządowcy mieszkańcy.

- Tamta krew nie poszła na marne, trzeba powiedzieć, patrząc na dzisiejszą Polskę – powiedział w trakcie uroczystości pod pomnikiem prezydent Duda dodając, że, ta rana jest do dzisiaj. Nie zawsze zabliźniona w sercach rodziny, żon i dzieci, które czasem pamiętają ojca, jak przez mgłę.

- Jesteśmy tu, żeby ich wspomnieć tych, którzy polegli za wolną, rzeczywiście niepodległą Polskę. Jesteśmy tu dzisiaj, aby uczcić pamięć tamtych poległych bohaterów, aby oddać im szacunek i ich rodzinom – wskazał przemawiając do zebranych.

Lasy Państwowe reprezentował Dyrektor Generalny Józef Kubica. W uroczystościach 40 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek wziął udział ze strony RDLP w Katowicach Dyrektor Damian Sieber i zastępca Dyrektora Hubert Wisniewski a także nadleśniczowie z terenu województw: śląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i Małopolski.

Przypomnijmy, ż 16 grudnia 1981 roku podczas strajku w KWK Wujek przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego, doszło do masakry górników. W trakcie pacyfikacji siłami Milicji oraz wojska, Pluton Specjalny ZOMO strzelał ostrą amunicją z broni automatycznej. Zginęło 9 górników a 23 zostało rannych.

Lista zabitych w 1981 roku górników z KWK Wujek: Józef Czekalski (48 lat); Krzysztof Giza (24 lata); Joachim Gnida (28 lat); Ryszard Gzik (35 lat); Bogusław Kopczak (28 lat); Andrzej Pełka (19 lat); Jan Stawisiński (21 lat); Zbigniew Wilk (30 lat); Zenon Zając (22 lata).