Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Tą indywidualną formą ochrony przyrody obejmowane są przede wszystkim wyróżniające się sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe i jaskinie.

W granicach tut. Dyrekcji za pomniki przyrody jak dotąd uznano 670 obiektów, wśród których przeważają stare drzewa (626), głazy narzutowe (12 sztuk), będące reliktami epoki glacjalnej oraz skałki i jaskinie (24 sztuki). 

Do najstarszych i najokazalszych drzew pomnikowych należą dęby szypułkowe, cisy pospolite i lipy szerokolistne, np. dąb szypułkowy o obwodzie pnia 710 cm rosnący na terenie rezerwatu „Łężczok” w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, sosna wejmutka o obwodzie pnia 521 cm w Nadleśnictwie Kup, grab zwyczajny o obwodzie pnia 402 cm w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie oraz cis pospolity o obwodzie pnia 214 cm w Nadleśnictwie Świerklaniec.

Obok pojedynczych drzew (545 sztuk) za pomniki przyrody uznane zostały również ich skupiska w formie alei (11 obiektów), np. Aleja Husarii w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, a także w formie grup lub kęp (70 obiektów).

Na terenie nadleśnictw RDLP w Katowicach ustanowiono 8 pomników powierzchniowych. Wśród nich stanowiska różanecznika katawbijskiego w Nadleśnictwie Herby i Nadleśnictwie Lubliniec.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dąb papieski, na pamiątkę powstań śląskich rośnie w… Małopolsce

Dąb papieski, na pamiątkę powstań śląskich rośnie w… Małopolsce

Dąb papieski, na pamiątkę powstań śląskich rośnie w… Małopolsce

 

W Sidzinie, w powiecie suskim na terenie RDLP w Krakowie od dzisiaj Dąb Papieski, posadzony na pamiątkę 100 rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Odsłonięto także kamień z pamiątkowymi tablicami, na których znalazły się informacje na temat pochodzenia dębu, ale także powodu posadzenia go właśnie w tym miejscu.

A zatem, jaki  związek ma małopolska wieś Sidzina ze zrywem powstańczym Ślązaków?

Otóż w III Powstaniu Śląskim na pomoc powstańcom przybyli górale. Największa grupa z Zakopanego, ale nie tylko. Jednym z nich był Ignacy Krupa z Sidziny.

Dąb Papieski został pobłogosławiony 27 października 2021 r. przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach do Watykanu. Posadzony w Sidzinie jest wyrazem wdzięczności Górnoślązaków za pomoc.

Uroczyste sadzenie Dębu Papieskiego wraz z instalacją pamiątkowych kamienia i tablic, dostarczeniem na miejsce sadzonki wraz z certyfikatem autentyczności drzewka  - przygotowało Nadleśnbictwo Sucha

Sadzenia dębu zbiegło się z jubileuszem 25-lecia Oddziału Związku Podhalan w Sidzinie zatem miała ona wyjątkowo uroczysty charakter.

W uroczystościach poprzedzonych Mszą św. wzięli udział m.in. minister Michał Wójcik, senator Andrzej Pająk a także Tomasz Pasierbek dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego,. samorządowcy i reprezentacja Związku Podhalan.

Lasy Państwowe reprezentowali: Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Jerzy Mrówka, zastępca dyrektora RDLP w Krakowie, Tadeusz Kosman, nadleśniczy Nadlesnictwa Sucha, Grzegorz Basiura, nadleśniczy Nadleśnictwa Jeleśnia, Wojciech Prochot, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Andrychów a także Tomasz Bartko, nadleśniczy nadleśnictwa Myślenice – gospodarz miejsca.

Podczas wydarzeń 25 września w Sidzinie obecny był sztandar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.