Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Tą indywidualną formą ochrony przyrody obejmowane są przede wszystkim wyróżniające się sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe i jaskinie.

W granicach tut. Dyrekcji za pomniki przyrody jak dotąd uznano 670 obiektów, wśród których przeważają stare drzewa (626), głazy narzutowe (12 sztuk), będące reliktami epoki glacjalnej oraz skałki i jaskinie (24 sztuki). 

Do najstarszych i najokazalszych drzew pomnikowych należą dęby szypułkowe, cisy pospolite i lipy szerokolistne, np. dąb szypułkowy o obwodzie pnia 710 cm rosnący na terenie rezerwatu „Łężczok” w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, sosna wejmutka o obwodzie pnia 521 cm w Nadleśnictwie Kup, grab zwyczajny o obwodzie pnia 402 cm w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie oraz cis pospolity o obwodzie pnia 214 cm w Nadleśnictwie Świerklaniec.

Obok pojedynczych drzew (545 sztuk) za pomniki przyrody uznane zostały również ich skupiska w formie alei (11 obiektów), np. Aleja Husarii w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, a także w formie grup lub kęp (70 obiektów).

Na terenie nadleśnictw RDLP w Katowicach ustanowiono 8 pomników powierzchniowych. Wśród nich stanowiska różanecznika katawbijskiego w Nadleśnictwie Herby i Nadleśnictwie Lubliniec.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

12 edycja Obiektywnie śląskie

12 edycja Obiektywnie śląskie

Gala Finałowa 12 edycji już w najbliższy piątek, 22 października o 18:00 w NOSPR-ze.

Podczas Finału poznamy laureatów 12 edycji i ich prace, zwycięzcom zostaną wręczone nagrody, przedstawiciele jury opowiedzą o swoich spostrzeżeniach dotyczących tegorocznej edycji, uroczyście otworzymy wystawę najlepszych fotoreportaży.  A na wszystkich obecnych będzie czekało kilka dodatkowych atrakcji, w tym recital jazzowy w wykonaniu duetu: Adam Jarzmik (piano) i Kuba Łępa (saksofon).

Wstęp wolny. Można przybyć z osobami towarzyszącymi.

Wydarzenie Finału na facebooku: https://www.facebook.com/events/809080253093167?ref=newsfeed

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: ŚLĄSK BEZ MASKI. Temat można było zinterpretować dowolnie. Każda praca jest inna, każda pokazuje subiektywną wizję  motywu przewodniego w obiektywie. I o to chodziło! W nadesłanych pracach nie brakuje odniesień do rzeczywistości covidowej, aczkolwiek wielokrotnie przedstawianej z zupełnie innej perspektywy oraz prezentacji przedstawiających prawdziwe oblicze Śląska – odartego z masek.

Prace: fotoreportaże, krótkie filmy i fotokasty można było przesyłać od 1 lipca do 15 września. Otrzymaliśmy 134 prace konkursowe, w tym:
- 110 fotoreportaży
- 10 fotokastów
- 14 filmów

Wszystkie są dostępne na stronie konkursowej. Internauci mogą głosować do 21 października do północy. Wystarczy wejść na stronę http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/?oceniaj.

Wśród nagród dwudniowe pobyty dla 2 osób w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych