Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

W edukacji przyrodniczo-leśnej na terenie jednostek wchodzących w skład RDLP w Katowicach wykorzystywane są następujące obiekty edukacyjne (wg stanu na dzień 29 lutego 2024 r.):

 

Obiekt

Ogółem na terenie
RDLP w Katowicach

1. Ośrodek edukacji leśnej

7

2. Izba edukacji leśnej

31

3. Leśna wiata edukacyjna (=zielona klasa)

44

4. Leśna ścieżka edukacyjna (=dydaktyczna)

103

5. Punkt (powierzchnia) edukacji leśnej, w tym:

298

a) szkółka leśna

17

b) drzewostan (uprawa, nasienny, ochronny)

221

c) obiekt małej retencji

32

d) inny (trasa dydaktyczna bez oznakowania, wieża p.poż., wyłuszczarnia)

28

6. Inne obiekty, w tym:

229

a) rezerwat przyrody

72

b) ogród, park dendrologiczny

20

c) obiekty kultury, tradycji

34

d) inny (np. zagroda dzików, pomniki przyrody, brama informacyjna)

103


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W Raciborzu odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

W Raciborzu odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Delegacja Leśników uczestniczyła w niedzielę 27 lutego w Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz w odsłonięciu Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stanął na skwerze przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Na uroczystość w Raciborzu przybyli przedstawiciele rodzin bohaterów, parlamentarzyści, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta. Odsłonięcie pomnika poprzedziło poranne sympozjum w sali głównej Sądu Rejonowego w Raciborzu, zatytułowane „Poszukiwania i identyfikacja Żołnierzy Wyklętych zmarłych w raciborskim więzieniu i pochowanych na cmentarzu „Jeruzalem” w Raciborzu. W południe w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została Msza św. w intencji Niezłomnych pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, ordynariusza polowego Wojska Polskiego.

-Odsłaniamy niezwykle wyraźny symbol upamiętniający ludzką walkę, bohaterstwo, niezłomną postawę w obronie suwerenności ojczyzny i obiecujemy, że nadal będziemy poszukiwać kolejnych żołnierzy, by oddać im należną pamięć – mówił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Chcemy też z imienia i nazwiska upamiętnić tych, których nadal szukamy, bo identyfikacja wciąż trwa. Ludzie oddani swojej ojczyźnie w sposób niezłomny jej bronili. To miejsce, w którym jesteśmy i pomnik, który odsłaniamy, będzie przypominał każdemu z nas, że wielkie wartości takie jak Bóg, Honor, Ojczyzna, za które ginęli żołnierze, są wciąż aktualne. Krew przelana przez Wyklętych, ich niezłomność i śmierć nie poszły na marne. Są i zawsze będą dla nas wieczną inspiracją – dodał.

Ze względu na sytuację panującą na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda nie mógł być obecny na uroczystości odsłonięcia pomnika, jednak przesłał list, który odczytał generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.

Niedzielne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył koncert w Raciborskim Centrum Kultury. Chór i orkiestra Filharmonii Śląskiej oraz soliści wykonali Requiem  Mozarta i Muzykę Aniołów A. Wesołowskiego.

Na czele leśnej delegacji, która złozyła wieńce i kwiaty pod pomnikiem, stał Dyrektor Generalny Józef Kubica, któremu towarzyszył Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W uroczystościach uczestniczył poczet ze sztandarem RDLP w Katowicach.