Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Obiekty edukacyjne

W edukacji przyrodniczo-leśnej na terenie jednostek wchodzących w skład RDLP w Katowicach wykorzystywane są następujące obiekty edukacyjne (wg stanu na dzień 29 lutego 2024 r.):

 

Obiekt

Ogółem na terenie
RDLP w Katowicach

1. Ośrodek edukacji leśnej

7

2. Izba edukacji leśnej

31

3. Leśna wiata edukacyjna (=zielona klasa)

44

4. Leśna ścieżka edukacyjna (=dydaktyczna)

103

5. Punkt (powierzchnia) edukacji leśnej, w tym:

298

a) szkółka leśna

17

b) drzewostan (uprawa, nasienny, ochronny)

221

c) obiekt małej retencji

32

d) inny (trasa dydaktyczna bez oznakowania, wieża p.poż., wyłuszczarnia)

28

6. Inne obiekty, w tym:

229

a) rezerwat przyrody

72

b) ogród, park dendrologiczny

20

c) obiekty kultury, tradycji

34

d) inny (np. zagroda dzików, pomniki przyrody, brama informacyjna)

103


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Na początek 200 drzew

Na początek 200 drzew

Pietrowice Wielkie, to gmina w powiecie raciborskim, w której lasy stanowią zaledwie 4 proc. powierzchni.  Samorząd uznał, że czas zmienić ten stan. Do akcji zalesiania gminy wójt Andrzej Wawrzynek w piątek 8 kwietnia, zaprosił Lasy Państwowe i Zakład Nasienno-Rolny Danko z Modzurowa. Spotkaniu patronował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Drzewa we wsi Krowiarki, sadzili uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, chociaż dorosłym uczestnikom również nie można odmówić zaangażowania.. Drzewa sadzono na terenie użyczonym przez Zakład Nasienno-Rolny Danko.

- Akcję zalesiania gminy zainicjowaliśmy sadzeniem 200 drzew. Wśród sadzonek znalazły się  brzozy, olchy, wiązy, ałycze, grusze, jabłonie i jarzębiny – wylicza Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Katowicach..

Wiceminister Michał Woś nie krył zadowolenia z decyzji samorządowców. -To piękna akcja, wpisująca się misję Lasów Państwowych zwiększenia lesistości Polski – powiedział.

W trakcie sadzenia drzew jeden z radnych przypomniał, że dokładnie w tym miejscu gdzie odbywa się akcja, był aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku staw.

- Przed II wojną światową i po niej miejscowi rolnicy kąpali tutaj konie. Później, niestety zrobiliśmy z tego terenu wysypisko śmieci. Dziś  nadszedł czas przywrócenia go przyrodzie.

Jak zapewnił Andrzej Wawrzynek, wójt gminy Pietrowice Wielkie, nasadzeń doczekają się kolejne sołectwa. Między innymi Lekartów i Samborowice, gdzie trwa w tej chwili scalanie gruntów.