Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Sale conditions of wood are specified by the regulation of Director – General of the Sate Forests.

Polski przebój

Polish products made of wood – furniture, window and door frames, yachts or paper and packages – these are real hits of the market.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Współpraca polskich i słowackich leśników

Współpraca polskich i słowackich leśników

Dyrektorzy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Słowackich podpisali 20 lipca 2022 r. w Bielsku-Białej porozumienie o nawiązaniu współpracy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG Polska – Słowacja 2021 – 2027. To pierwszy krok do wspólnego pozyskania środków m.in. na renowacje ważnych obiektów architektury drewnianej leżących po obu stronach granicy.

Stronę polską reprezentowali: Józef Kubica Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach - Damian Sieber. Po stronie słowackiej dokumenty parafował Jan Marhefka, dyrektor  Generalnej Dyrekcji Lasów Republiki Słowacji.

Goście zwiedzili leśniczówkę w Lipniku, która jest jednym z pierwszych obiektów, który ma zostać odrestaurowany.

- Bardzo się cieszę, że projekty takie jak INTERREG pozwalają chronić nasze dziedzictwo, restaurować obiekty historyczne i przeznaczać je do dalszego użytkowania dla społeczeństwa. To wielka sprawa dla nas, dla Lasów Państwowych, aby ten obiekt jakim jest leśniczówka w Lipniku powstała według projektu austriackiego architekta Emanuela Rosta w 1884 r. została odrestaurowana i w niedługim czasie ponownie biła blaskiem 0jak w dniu jej oddania do użytku – powiedział dyrektor Józef Kubica..

Remont leśniczówki w Lipniku jest jednak tylko jednym z elementów planowanego przedsięwzięcia. Ideą nadrzędną planowanego projektu jest połączenie obiektu lipnickiej leśniczówki i podobnego obiektu na terenie lasów słowackich, wspólnym szlakiem architektury drewnianej, zarówno tej historycznej jak i tej współczesnej, sakralnej oraz świeckiej.

- To przedsięwzięcie jest idealnym przykładem do promowania drewna, jako w pełni odnawialnego, a jednocześnie mającego wiele zalet praktycznych, surowca budowlanego, spełniającego warunki zrównoważonego rozwoju i życia w zgodzie z naturą. Drewna, które zarówno dla Słowaków jak i Polaków jest wielkim bogactwem, ale również wielkim zobowiązaniem, do prowadzenia zrównoważonej, zgodnej z naturą gospodarki leśnej, którą przy tej okazji również chcemy wspólnie promować -  dodaje Jan Marhefka, dyrektor słowackich Lasów.

Niezależnie od działania związanego z podpisaniem polsko-słowackiej umowy, na zlecenie Nadleśnictwa Bielsko został wykonany projekt konserwatorski renowacji „Starej leśniczówki”, poprzedzony wnikliwymi studiami i inwentaryzacją konserwatorską jej stanu. W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji budowlanej a także jak twierdzi nadleśnictwo dołoży wszelkich starań, aby w momencie ogłoszenia naboru wniosków do programu INTERREG, dokumentacja wykonawcza dla renowacji była gotowa do przedstawienia komisji konkursowej.