Asset Publisher Asset Publisher

Źółwie błotne pływają już w Nadleśnictwie Siewierz

6 żółwi błotnych 9 sierpnia zostało wpuszczonych do specjalnie przygotowanego oczka wodnego w Nadleśnictwie Siewierz.

- Niektórzy może zastanawiają się dlaczego leśnicy zajmują się np. żółwiami – mówił otwierając spotkanie Grzegorz Cekus, nadleśniczy w Nadleśnictwie Siewierz. – A przecież ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z filarów funkcjonowania państwowego leśnictwa.

7-10-letnie żółwie trafiły do Siewierza z inicjatywy Lasów Państwowych (Nadleśnictwa Siewierz) przy wsparciu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomysł, aby stworzyć przy Ośrodku Edukacji Leśnej stanowisko tego niezwykle rzadko występującego w przyrodzie gatunku, narodził się rok temu i w rekordowym tempie został zrealizowany.

- Rozpoczęliśmy realizację wspaniałej idei ochrony żółwia błotnego obliczonej na lata - mówił Adama Hryniewicz, herpetolog z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Przepięknie wpisujące się w starodrzew dydaktyczne oczko wodne zostało urządzone we współpracy leśników z Przedsiębiorstwem „Promag” prowadzącym kopalnię dolomitu w Żelisławicach koło Siewierza oraz z firmą Żywiec Zdrój – producentem wody źródlanej z Rzeniszowa nieopodal Siewierza.  A. Hryniewicz ocenił, że miejsce przygotowane dla żółwi jest dużo lepsze niż np. w zoo, gdyż w Siewierzu żółwie będą żyły na świeżym powietrzu i w dużym akwenie wodnym.

W akcji wypuszczania żółwi wzięli udział m.in. Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej LP, Edward Suski, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Regionalny Konserwator Przyrody w Katowicach, Liliana Armatys, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Katowicach, Ewa Cofała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic, przedstawiciele samorządów oraz wielu mieszkańców Siewierza i okolic.

Czy żółwie zadomowią się na Łysej Górze? To się okaże już niebawem. Jak mówił A. Hryniewicz, jeśli przetrwają najbliższą zimę, są duże szanse, aby ten gatunek na stałe tutaj zamieszkał.

Nadleśnictwo Siewierz zaprasza do Ośrodka Edukacji Leśnej wszystkich chętnych do obejrzenia żółwi błotnych w pięknej scenerii oczka wodnego.