Asset Publisher Asset Publisher

Sto lat temu wybuchło III powstanie śląskie. 230 lat temu uchwalono Konstytucje 3 Maja

2 maja na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim, hołd bohaterom sprzed wieku złożyli Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W uroczystościach uczestniczył poczet ze sztandarem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Premier Mateusz Morawiecki, który na zaproszenie wojewody i marszałka województwa wziął udział w uroczystościach powiedział, że …aby Śląsk mógł Śląskiem pozostać, musiał być włączony do Polski. Powstańcy, którzy sto lat temu szli z w bój doskonale o tym wiedzieli. I byli gotowi oddać za to życie.

Premier Mateusz Morawiecki, Wojewoda Jarosław Wieczorek, Marszałek województwa Jakub Chełstowski oraz Dyrektor Generalny LP Józef Kubica w asyście Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach posadzili Dąb Powstań Śląskich.

Kulminacyjnym momentem uroczystości był Apel Pamięci zakończony salwą honorową.

 

3 maja w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w uroczystościach pod Pomnikami Powstań Śląskich i Wojciecha Korfantego leśników reprezentowali Dyrektor Józef Kubica i Dyrektor Damian Sieber.

Uroczystości zakończyła Msza św. za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, celebrowana przez Arcybiskupa Wiktora Skworca, Metropolitę Katowickiego.