Asset Publisher Asset Publisher

Sensacyjne odkrycie - koszatka na Opolszczyźnie

Prawdziwą sensacją przyrodniczą jest wykrycie koszatki w Leśnictwie Zameczek Nadleśnictwa Kluczbork, należących w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Poszukiwania małych gryzoni należących do popielicowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym prowadzą pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego. Leśnicy wraz z naukowcami podejmują działania, by chronić ten cenny gatunek.

 

To prawdziwy rarytas dla przyrodników! Koszatka to gatunek występujący w kraju jedynie w dzikich puszczach północno-wschodniej Polski oraz w niektórych lasach Sudetów. Jest gatunkiem chronionym, umieszczonym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Odkrycia koszatki na terenie Opolszczyzny dokonano na półmetku prowadzonych prac, które mają przybliżyć obraz rozmieszczenia ssaków pilchowatych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Pracami kieruje dr Grzegorz Hebda z Uniwersytetu Opolskiego. Podczas badań biolodzy z UO wykryli także wpisaną do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - popielicę – chroniony gatunek, aż na kilkunastu stanowiskach w Stobrawskim Parku.

Odkrycie koszatki jest tym bardziej sensacyjne, że ostatnie stwierdzenie koszatki w województwie opolskim datowane jest na 100 lat wstecz! Wykazane w Polskiej Czerwonej Księdze stanowisko koszatki na naszym terenie zostało opisane jako potwierdzone w latach 1901 - 1975, jednak szczegółowe informacje od krakowskiego naukowca wskazują, że opolska lokalizacja koszatki spod Prudnika w Górach Opawskich datowana jest na lata 20-30 XX w.
Prace badawcze prowadzone przez pracowników Instytutu Biologii na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, we współpracy z Nadleśnictwem Kluczbork oraz Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym potrwają do października. 

 

Koszatka leśna to gatunek zasiedlający dojrzałe lasy liściaste i mieszane o zróżnicowanym składzie gatunkowym i piętrowym, obfitością dziennych schronień, jakimi są naturalne dziuple, podszyt czy duże zwarcia koron. Koszatka to prawdziwy śpioch, hibernujący czasem ponad 6 miesięcy. Bardzo niechętnie schodzi na ziemię, większość życia spędzając wysoko w koronach drzew.