Asset Publisher Asset Publisher

Olimpiada Seniorów

„Trzeci Wiek na Start” – pod takim hasłem wystartowało niemal 250 zawodników z 31 drużyn. Seniorzy nie tylko z Polski rywalizowali na Stadionie Śląskim w XII Międzynarodowej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych która odbyła się 20 września. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, a wśród mecenasów wydarzenia były: Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urząd  Marszałkowski, Urząd Wojewódzki oraz Lasy Państwowe. Na Olimpiadzie w imieniu Leśników nagrody wręczał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica.

Jak przystało na tradycje olimpijskie, ogień który zapłonął punktualnie o 10, został specjalnie przywieziony aż z Grecji.

Sportowcy sprawdzali swoją kondycję m.in. w: biegach na 60 i 150 metrów, pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, których trasę wyznaczono w Parku Śląskim, turnieju boule, a także turniejach łuczniczym i speed-balla. Jak powiedział Dyrektor RDLP Józef Kubica – Aktywność fizyczna jest nam potrzebna w każdym wieku, las natomiast jest idealnym miejscem gdzie można ją realizować w formie treningowej. Wielu z seniorów którzy dziś wystartowali podkreślali, że przygotowania do „Olimpiady Serniorów” prowadzili także w lacach.  

Celem nadrzędnym olimpiady jest wykształcenie w pokoleniu osób 50+ zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku i organizacjach senioralnych potrzeby dbania o własne zdrowie, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zrozumienia egzystencjalnej potrzeby ruchu, jego znaczenia w podtrzymaniu sprawności fizycznej i psychicznej oraz promowania aktywnego stylu życia – powiedziała podczas ceremonii otwarcia Olimpiady Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach

Impreza organizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach miała odbyć się na zalewem Mitręga w maju. Z powodu pandemii koronawirusa zmienił się termin i miejsce wydarzenia. Olimpiada trafiła do Kotła Czarownic w Chorzowie i sądząc po zapowiedziach Marszałka Województwa Śląskiego, wpisze się na stałe w terminarz imprez na tym obiekcie.

 

„To dzięki takim ludziom jak Wy, udało nam się po raz kolejny osiągnąć zamierzony cel, jakim była organizacja XII międzynarodowej Olimpiady Sportowej Seniorów „Trzeci Wiek na Start”. To słowa wygrawerowane na specjalnej okolicznościowej statuetce którą otrzymał Dyrektor Józef Kubica w podziękowaniu za wsparcie inicjatywy dla leśników z RDLP w Katowicach. nam po zakończeniu konferencji pod hasłem „Porozmawiajmy o sporcie i zdrowiu”.