Asset Publisher Asset Publisher

I EkoForum Samorządów, wspólnie o czyste powietrze za nami!

Z inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, pod patronatem honorowym Michała Wosia – byłego Ministra Środowiska odbyła się pierwsza edycja EkoForum Samorządów. W Nadleśnictwie Rybnik „na żywo” obecni byli: Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś, Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka – pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katwowicach Józef Kubica oraz Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego SA Jacek Miketa. Zdalnie w Ekoforum Samorządów wziął udział Wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński. Do wypracowania wspólnych kierunków przeciwdziałania smogowi i niskiej emisji oraz poprawienie jakości powietrza, zaproszeni zostali samorządowcy z zachodniego subregionu województwa śląskiego.

Ze względu na panujące obostrzenia samorządowcy połączyli się zdalnie. Wśród tematów podniesionych przez prelegentów były m.in. rola lasów w redukcji CO2 czy rozwój znaczenia ekologii w nowoczesnym biznesie.

Po pierwszym EkoForum Samorządów Michał Woś wierzy, że to początek dobrej współpracy na rzecz czystego powietrza - Jestem przekonany, że nie po raz ostatni spotykamy się w tym gronie aby poruszyć temat problemu jakości powietrza i jego poprawy w Naszym regionie. Uważam, że stale musimy podejmować działania zmierzające ku poprawieniu jakości naszego powietrza. Cieszę się, że mogłem objąć patronatem honorowym to wydarzenie organizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach – tego typu inicjatywy są katalizatorami działań, niezbędnych dla podjęcia skutecznej walki o czyste powietrze na Śląsku i mam nadziej. – skomentował pierwszą edycję EkoForum Minister Woś.

            Jak podkreślił Edward Siarka pełnomocnik Rządu ds. leśnictwa i łowiectwa - Wielką wartością tego typu spotkań jest wymiana idei i pomysłów. Właśnie po takich dyskusjach możemy starać się wprowadzać proponowane rozwiązania w formie projektów. Jest bowiem co robić, do wymiany jest nadal prawie 3 miliony pieców starego typu.  Cenną i ciekawą inicjatywę w tym temacie zgłosił burmistrz Kuźni Raciborskiej. To swego rodzaju rozwiązanie pilotażowe ciepłowni dla mieszkańców, które ma wykorzystywać zrębki. Niezwykle ważne jednak jest, zapewnić stałość dostaw oraz cenę, która będzie sprawiała, że ciepło w ten sposób pozyskiwane będzie konkurencyjne. – ocenił efekty Ekoforum Minister Siarka.

Rola Lasów Państwowych w walce o czyste powietrze jest niepodważalna, jak podkreślał Dyrektor RDLP w Katowicach Józef Kubica – Wymiana pokoleniowa drzewostanów pozwala, oprócz pozyskiwania najbardziej ekologicznego surowca jakim jest drewno, zwiększać bilans tlenowy. Stare drzewostany, których jest coraz więcej w naszej dyrekcji już nie są tak efektywne w oczyszczaniu powietrza. Wieloletnie działania leśników pozwalają jednak na sukcesywną wymianę pokoleń, tak by Nasze przyszłe pokolenia, mogły korzystać z tego wielkiego daru jakim są lasy i z czystego powietrza które dzięki nim mamy - podkreślił Dyrektor Kubica.

Podsumowane zostały również dotychczasowe działania województwa śląskiego na rzecz czystego powietrza. Wśród samorządów zaś jednym z głównych postulatów było usprawnianie podłączania kolejnych gospodarstw do gazociągów. Błękitne paliwo wspólnie z zieloną odnawialną energią i potencjałem w pochłanianiu CO2 przez lasy mogą stać się głównymi elementami pozwalającymi skutecznie walczyć ze smogiem.