Asset Publisher Asset Publisher

XIV edycja konkursu Obiektywnie śląskie

W dniu 1 lipca br. ruszyła XIV edycja konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach jest partnerem wydarzenia, dlatego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. 

Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: ŚLĄSKI PORTRET i można je zaprezentować w formie:

 • fotoreportażu (od 3 do 7 zdjęć);
 • filmu (max. 2 min.);
 • fotokastu (max. 2 min.).

Tradycyjnie nie narzucamy interpretacji tematu, a jedynie nakreślamy obszary twórczych poszukiwań. Odnosząc się do znaczenia słowa portret: „wydobywać na światło dziennie”, „wyjawiać” i „pokazywać”, zachęcamy do wydobywania i portretowania śląskiej tradycji, kultury, historii, a także odkrywania współczesnego rysu oraz różnorodności regionu i osób z nim związanych.  

Prace można przesyłać przez stronę konkursową: https://obiektywnieslaskie.pl/ w okresie od 1 lipca do 15 września 2023.

Laureatów  tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, wybierze wybitny skład jurorski: Tadeusz Rolke (jeden z najwybitniejszych fotografów w Polsce, prekursor fotografii reportażowej), Tomasz Sikora (fotograf, twórca plakatów i ilustracji, współpracownik europejskich i amerykańskich agencji reklamowych), Adam Sikora (reżyser, scenarzysta i operator filmowy, fotografik, malarz), Antoni Cygan (artysta malarz, były rektor ASP Katowice) oraz Jacek Joostberens (artysta grafik, scenograf, projektant).

Z kolei internauci mogą głosować na swoje ulubione prace, klikając kciuk przy danym fotoreportażu, filmie czy fotokaście i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności: http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/?oceniaj.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody:

 • aparat bezlusterkowy marki FUJIFILM X-S20 wraz z obiektywem XC15-45m;
 • drukarka do profesjonalnych wydruków firmy EPSON - model SC-P70;
 • 10 zabiegów w komorze hiperbarycznej w Specjalistycznej Klinice Medycyny Hiperbarycznej Baromedical w Katowicach;
 • nagrody rzeczowe o łącznej wartości 2000 PLN dla laureatów konkursu, ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach;
 • 3 dniowe (2 noclegi) pobyty dla laureata i osoby towarzyszącej w jednej z leśniczówek dla 5 laureatów konkursu, ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach;
 • statyw z głowicą firmy Manfrotto (290 Xtra aluminiowy 3 sekcje) oraz trzy zestawy statywów z głowicą typu GorillaPod 3K, ufundowane przez firmę FOTO7 z Gliwic;
 • nagroda finansowa w kwocie 700 PLN od firmy Demex/Szyb Maciej w Zabrzu;
 • vouchery na wydruki w Laboratorium Fotograficznym Fotosilesia;
 • podziemny spływ sztolnią w Kopalni Guido w Zabrzu - najdłuższy spływ pod ziemią w Polsce;
 • vouchery dla 5 laureatów na zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Ignacy;
 • vouchery na wydruk fotoksiążki w dowolnym rozmiarze w Empik.com.

Najlepsze fotoreportaże zostaną zaprezentowane w formie wystawy, która zostanie przygotowana przez firmy: MgM z Katowic i Laboratorium Fotosilesia. Wernisaż będzie miał miejsce podczas gali finałowej w październiku w katowickim NOSPR-ze. Wystawa będzie również eksponowana w innych prestiżowych i często odwiedzanych miejscach woj. śląskiego, w tym m. in. Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, na dworcu PKP w Katowicach, w kinie Kosmos, Szybie Maciej w Zabrzu czy w Raciborskim Centrum Kultury.

Szczegóły konkursu dostępne są na stronach internetowych:

https://www.facebook.com/Obiektywnieslaskie/

https://obiektywnieslaskie.pl/